Izstādes

Rundāles pils muzeja izstāžu darbā atspoguļojas tēmas, kas saistās ar pils vēsturi, Kurzemes hercogu Bīronu dzimtu, Latvijas mākslas vēstures senāko posmu, mākslas amatniecību un dārzu mākslu, kā arī kultūrvēsturiskās tēmas par sadzīves un svētku norisēm dažādos vēstures periodos.

Daļa izstāžu ir iekļautas pils apskates maršrutos vai apskatāmas kā bezmaksas papildinājums. Hercogienes apartamentu telpās ir apskatāmas četras tematiskas izstādes: “18. gadsimta mode”, “Fon Bēru dzimta Kurzemē”, “Kurzemnieki 18. gadsimta portretos” un “Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta”.

Fon Beru telpaIzstādes “Fon Bēru dzimta Kurzemē” pamatu veido barona Ulriha fon Bēra (1923-2011) un viņa sievas Dorotejas dāvinājums – 22 dzimtas portreti un citas relikvijas (ceļojumu saules pulkstenis, kristāla pokāls ar dzimtas ģerboni, Ēdoles pils atslēga). Portreti aptver laiku no 18. gadsimta 60. gadiem līdz 1891. gadam, kad Popes muižas īpašnieku Karlu Ulrihu fon Bēru gleznojis Janis Rozentāls. Sešu portretu autors ir Jelgavas mākslinieks Jūliuss Dērings.

Kurzemnieku telpaIzstāde “Kurzemnieki 18. gadsimta portretos” iepazīstina ar Kurzemes hercogistes amatpersonām, galminiekiem un inteliģences pārstāvjiem, kas grupējās ap hercoga Pētera nodibināto Academia Petrina Jelgavā.

Mēdemu telpa

Izstādē „Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta” apskatāmas Mēdemu dzimtas relikvijas, kas Rundāles pils muzejā nonāca 2013. gadā kā  grāfa Teodora Mēdema dāvinājums. Tā centrā ir Kurzemes hercogienes Dorotejas porcelāna kosmētikas servīze, kas darināta Karaliskajā porcelāna manufaktūrā Berlīnē ap 1784. gadu. Lasīt tālāk…

106 telpa222Blakus hercogienes guļamistabai atrodas telpa, kas veltīta 18. gadsimta modei. Te apskatāmi restaurēti tērpi, apavi, senas mežģīnes, audumi un dāmu skaistumkopšanas piederumi – smaržu flakoni, vēdekļi, neseseri ar šķērītēm, pincetēm, nazīšiem, adatām un citiem smalkiem nieciņiem, kārbiņas šņaucamtabakai un krāšļiem.

Pils cokolstāvā iekārtotas izstādes, kas raksturo muzeja kolekciju daudzveidību: „Akmens un metāla kalumi Latvijā”, „Pompa funebris”, “Rundāles pils būvvēsture”, „Zaļie stikli”. Savukārt pils pirmā stāva izstāžu zālēs apskatāmas izstādes par vēsturisko dārzu tēmām.

Izstāde “Rundāles pils būvvēsture” iepazīstina ar pils vēsturi, izmantojot atradumus pils apkārtnē un pils telpās, arhīvu dokumentus un vēsturisko fotodokumentāciju.

Izstāde “Pompa funebris” (apbedījumu māksla) rāda daļu no Rundāles pils muzeja kolekcijas, kas saistīta ar apbedīšanas tēmu. Apskatāmi sarkofāgi un dekoratīvās zārku plāksnes no dažādām Latvijas baznīcām un Lielajiem kapiem Rīgā. Izstāde pieejama par atsevišķu samaksu.

 Izstādē “Akmens un metāla kalumi Latvijā”  redzami kapu pieminekļi un plāksnes, kā arī fasāžu akmens kalumi un dažādi metāla izstrādājumi no Latvijas muižām.

Metala kalumi 2Izstāde “Durvju un logu apkalumi Latvijā 18. un 19. gadsimtā” ierīkota pils centrālā korpusa cokolstāvā, papildinot izstādi „Akmens un metāla kalumi Latvijā”. Kolekcijas priekšmeti savākti daudzu gadu garumā muzeja rīkotajās Latvijas arhitektūras izpētes ekspedīcijās. Lasīt tālāk…

Rundāles pils 1. stāva izstāžu zālēs apskatāmas izstādes par vēsturisko dārzu tēmām.

puku izstades plakatsoranzeriju  plakatsparteru plakats

oranzerijas“Puķes baroka dārzā” ir kultūrvēsturiska izstāde par dārzu veidošanas vēsturi ar Eiropā iecienītu puķu attēlojumiem. Tā turpina tēmu par augiem baroka dārzos, izmantojot vēsturiskos aprakstus, attēlus un Eiropas dārzu pieredzi.  Lasīt tālāk…

 Izstāde “Zaļie stikli” atrodas pie pils vēsturiskās virtuves un ir izvietota četrās vitrīnās. Tajā eksponēts Karinas fon Borbeli (Vācija) dāvinājums – zaļo stiklu kolekcija, ko veido dažādi sadzīvē lietojami stikla izstrādājumi.

 Izstāžu arhīvs

Pēdējās izmaiņas
23.02.2017

Uz augšu