Krāsu rožu dārzi

Laukums nr. 6
Baltās rozes dārzs

Kolekcija veidota, apvienojot dažādu balto nianšu, formu un veidu baltas mūsdienu rozes. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrām rozēm, bet vidū atsevišķas krūmu un stīgotājrozes veido augstākus akcentus.
Laukumā pārstāvēts 31 selekcionārs. Plašākās kolekcijas ir Vācijas audzētāju Kordesu un Tantavu firmai, kā arī Francijas selekcionāru Meijānu dzimtas firmai. No dāņu Poulsenu firmas laukumā atrodamas 11 miniatūras un tējas hibrīdu baltas rozes. Laika pārbaudi izturējusi tīri balta 1976.gada Vācijas selekcionāru roze ‘Kristall’ no Badlangenzalcas. Lielbritānijas selekcionāram Harknesam ir vairākas baltas rozes. Baltās rozes bieži ir ar rozā, dzeltenīga vai zaļgana toņa niansēm. Viens no piemēriem ir Meijānu firmas tējas hibrīds ‘Lovely Green’ ar izteikti zaļganu krāsu, bet  Tantava firmas vīteņroze ‘Elfe’ dzeltenīgi balta. 2012.gadā laukumu papildināja Žozefa Orāra vīteņroze ‘Anita Pereire’, Deivida Ostina vīteņroze ‘Snow Goose’, Amandas  Bīlss roze ‘Macmillan Nurse’ un Kristiana Eversa roze ‘Kastelruther Spatzen’ no  Tantava firmas. 2014.gadā laukums papildināts ar Vorena Millingtona rozi ‘Bamaco’ un Žana Pjēra Gijo rozi ‘Carole de Carolis’, Kristiana Eversa ‘Wedding Piano’, Hansa Jirgena Eversa ‘Sana rose’ no Tantava firmas, un Tima Hermana Kordesa rozi ‘Summer Memories’.

Laukums nr. 7
Oranži sarkano rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu sarkanās rozes ar oranžas krāsas niansēm. Daļa rožu plaukstot izbalo un zaudē savu oranžo toni. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Pārstāvētas ir Vācijas selekcionāru Kordesa dēlu, Matiasa Tantava, Hansa Jirgena Eversa no Tantau firmas un Vernera Noaka rozes, kā arī atsevišķas rozes, ko radījuši Lielbritānijas selekcionāri Gerets Fraijers, Kolins Diksons no Ziemeļīrijas un Aleksandrs Kokers no Skotijas. Apskatāmas ir arī Francijas selekcionāra Meijāna  dzimtas, Luija Laperjēra un Fransuā Dorjē, arī Dānijas selekcionāra Poulsena meitas Pernilles Olesenas veidotās rozes. 2008. gadā laukums papildināts ar Samjuela Makgredija rozēm, kas veidotas Jaunzēlandē. Neparasti oranžās krāsas toņi ir Deivida Ostina veidotajai ‘Summer Song’ un Vīka audzētavas (ASV) Toma Kerata veidotajai rozei ‘Hot Chocolate’. 2012. gadā iestādītas Tantava firmas selekcionāra Jensa Krīgera (Krüger)  roze ‘Melusina’ un Gereta Fraijera roze ‘Living Daylights’. 2014.gadā laukums papildināts ar  Tantava firmas rozi ‘Hot Rokoko’.

Laukums nr. 8
Sarkano rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu sarkanās rozes. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Pārstāvētas ir Vācijas pazīstamo selekcionāru Kordesa dēlu un Matiasa Tantava firmas veidotās rozes, Francijas selekcionāra Meijāna  ģimenes, Kanādas selekcionāra Henrija Māršala veidotās rozes, kā arī Makgredija  rozes. 2012. gadā kolekcija papildināta ar Viljama Vorinera rozi ‘High Flyer’ no ASV un klaju Edvarda Legraisa rozi ‘Dusky Maiden’, nezināma selekcionāra rozi ‘Peter Beals’, veltītu rožu selekcionāram Pīteram Bīlsam un Kordesu firmas rozi ‘Out of Rosenheim’ 2014.gada beigās iestādītas Šveices selekcionāra Riharda Hubera 2013.gada rozes ‘Adonis’ un ‘Denk an mich’

Laukums nr. 9
Sarkano rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu sarkanās rozes ar vidēji sarkanu nokrāsu. Laukumus paredzēts apstādīt ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Līdzās plaši pazīstamām Kordesa dēlu rozēm iestādītas jaunākas – 2012.gada rozes ‘Traumfrau’, ‘Roter Drache’ un Tantava firmas selekcionāra Kristiāna Eversa 2011.gada roze ‘Paprika’, ‘Matador’ un ‘Bienenweide rot’. Pārstāvēta  Meijānu ģimenes un Poulsena firmas rozes, 2009. gadā dārzā iestādītas vairākas angļu selekcionāru Gereta Fraijera un Harknesa rozes, 2012.gadā – franču selekcionāra Mišela Adana roze ‘Ville de Caen’, Pītera Bīlsa 2012. gada rozes ‘Red Letter day’ un ‘Capel Manor House’

Laukums nr. 10
Tumši sarkano rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu sarkanās rozes ar tumši samtaini sarkanām niansēm. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Pārstāvētas ir Vācijas selekcionāru brāļu Kordesu firmas, Tantava firmas, Lielbritānijas selekcionāra Pītera Bilsa un Dānijas pazīstamās firmas Poulsen Roser selekcionāru veidotās rozes.
No Francijas selekcionāriem pārstāvēts Žoržs Delbārs, Fransuā Dorjē un Pjērs Orārs, Meijānu firma. Laukums tiek papildināts ar jaunām rozēm. 2014.gada rudenī iestādīta mazpazīstama selekcionāra Kristofa Travēra roze ‘Pink Flash’, Tantau firmas selekcionāra Kristiana Eversa ‘Gustav Mahler Rose’, Tima Hermana Kordesa vīteņroze ‘Florentina’ un Harknesa firmas vīteņroze ‘Baikal’

Laukums nr. 11
Koši rozā – sarkanu rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu sarkanās rozes pēc koši rozā krāsas niansēm līdz vēsi sarkanam. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes. Pārstāvētas ir Vācijas audzētāju Kordesu, Tantava firmas un Vernera Noaka rozes, Lielbritānijas selekcionāru Harknesa un Gereta Fraijera rozes, kā arī pazīstamu Kanādas selekcionāru radītas rozes. 2010.gadā papildināta ar divām pazīstamā franču selekcionāra Dominika Masā rozēm vīteņrozi ‘Noёlline’ un ‘Rubis d`Enco’. 2012.gadā laukums papildināts ar Tantau firmas rozi ‘Lipstick’, 2014. gada beigās  ar  Tantau firmas 2013.gada miniatūro vīteņrozi ‘Starlet Rose Lola’, Kordesa firmas rozi ‘Weg der Sinne’, Gereta Fraijera rozēm ‘Macon Rouge’ un ‘All my Loving’.

Laukums nr. 12
Sarkani balto rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu divkrāsu sarkanas rozes ar baltu ārpusi vai baltu vidu. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes. Daudzi selekcionāri ir veidojuši divkrāsu rozes. Latvijā pazīstamākā sarkanā roze ar baltu vidu ir Pētera Lamberta ‘Mozart’, bet interesanti salīdzināt dažādu audzētāju veidotos variantus, vai tā būtu Kordesa roze ‘Juanita’, vai Harknesa ‘Red Yesterday’. Otru grupu veido rozā rozes ar baltu ārpusi. Pārsvarā tās ir tējas hibrīdu rozes kā, piemēram, Žorža Delbāra roze ‘Château de Versailles’, un Tantava firmas  Hansa Jirgena Eversa  ‘Heimatmelodie’, Tima Hermana Kordesa  rozi ‘Schöne Koblenzerin’ un Pītera Bilsa rozi ‘John Innes’. 2012.gadā dārzs papildināts ar svītrainām rozēm Roberta  Laperjēra rozi ‘Falbala’, Tantava firmas Kristiana Eversa rozi ‘Best Impression’ un Krisa Džonsa miniatūrrozi ‘Wonderful News’. 2014. gadā papildināta ar Viljama Vorinera vīteņrozi ‘Dynamite’.

Laukums nr. 13
Rozā rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu gaiši rozā rozes pēc rozā krāsas niansēm no silti rozā līdz vēsi bāli rozā un baltam. Laukumus apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Dažas rozes ir no 20. gadsimta sākuma, bet ir ļoti iecienītas kā, piemēram, Bentola (Bentall) 1932. gada ‘The Fairy’, pirmā 1930. gadā reģistrētā vīteņroze ‘New Dawn’ no Somerseta audzētavas. 1997. gadā šī roze iekļauta pasaules rozes slavas sarakstā. Lielākā daļa selekcionāru ir veidojuši gaiši rozā rozes, tāpēc šajā laukumā visvairāk ir pārstāvēts dažādu selekcionāru darbs. Sākumā dominējošās bija Kordesu firmas, Tantava firmas, Meijānu ģimenes un Poulsena rožu firmas rozes, tagad atrodami arī citi Vācijas un Francijas selekcionāru vārdi, kā arī Lielbritānijas, Beļģijas, Itālijas un ASV selekcionāru rozes. Meijānu firmas selekcionāra Žaka Mušota (Mouchotte) roze  ‘Eden Rose’ = ‘Pierre de Ronsard’ 2006. gadā iekļauta pasaules rožu slavas sarakstā. 2012. gadā tika iestādīta viena no Persijas rozes hibrīdiem Pītera Džeimsa ‘Eyes for You’ un 2014.gadā iestādīta Šveices  selekcionāra Riharda Hubera rozes ‘Dentelle’ un ‘Rosenberg’, beļģu selekcionāra Daniela Šmica ‘Belle de Fagnes’ un ‘Perle Nacré’ un Kordesu firmas ‘Constanze Mozart’ un Tima Hermana Kordesa ‘Herzogin Christiana’ un Tomasa Prolla ‘Rose de Tolbiac’, Iepriekšējām Kristiana Šulteisa rozēm pievienojās ‘Rosenfascination’ un klaja Tantau firmas Hansa Jirgena Eversa roze ‘Cute Haze’ un Kristiana Eversa ‘Satin Haze’

Laukums nr. 20
Balti sarkano rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu divkrāsu baltas rozes ar sarkanu vai rozā malu. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Daļa šo rožu ir ar maigi rozā, ar gandrīz nemanāmu malu kā Meijāna firmas roze ‘Eden Rose’ vai Semjuela Makgredija roze ‘Händel’, vai Fransuā Dorjē ‘Harmonia’. Otra daļa ir izteikti kontrastainas, ar koši sarkanām apmalēm kā Herberta Svima ‘Double Delight’, kas 1985. gadā ir iekļauta pasaules rozes slavas sarakstā., Tantava firmas Hansa Jirgena Eversa ‘Maxim’ vai Žozefa Laperjēra ‘Idyll’, Fransuā Dorjē roze ‘Loulou de Cacharel’. Laukumu papildina arī atsevišķas svītrainas rozes. 2010.gadā laukums papildināts ar Mišela Adāna rozi ‘Leo Ferré’

Laukums nr. 32
Oranžu rožu dārziņš

Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu rozes pēc izteikti oranžas krāsas niansēm. Lielākā daļa oranžo rožu izziedot maina krāsu, balo vai arī iegūst sarkanu apsarmi. Kolekcija tiks pārveidota pakāpeniski. Viena no rozēm, kas nemaina oranžo krāsu ir Fraijera ‘Top Marks’. Spilgti oranža ar dzeltenu ir Meijāna roze ‘Pigalle’, Kordesu firmas roze ‘Gebrüder Grimm’ un Tantava firmas roze ‘Monica’. Neparasta krāsa ir Deivida Ostina rozei ‘Summer Song’. 2012.gadā iestādīta Žozefa Orijē roze ‘BRT Oker’ un Gereta Fraijera roze ‘Tatton’. 2014.gadā laukums papildināts ar Keita Zerija rozi ‘Candelabra’ no ASV firmas Jackson & Perkins  un selekcionāra Džona Valdena rozi ‘Cracling Fire’.

Laukums nr. 33
Rozā rožu dārzs

Viens no lielākajiem rožu laukumiem ar 119 rožu šķirnēm. Kolekcija veidota, grupējot mūsdienu rozā rozes ar krāsu niansēm no silti rozā līdz vēsi koši rozā. Laukumi apstādīti ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Laukumā pārstāvēti ap 40 rožu selekcionāri. Lielākā daļa ir pazīstamo vācu selekcionāru Kordesu un Tantava firmas rozes, kā arī Francijas Meijānu ģimenes rozes, rādot gan agrāko gadu 1982. gada ‘Bonica’, kas ir viena no pasaules rožu slavas pēdējos gados panākta lielāka dažādība. Iestādītas vairāku Lielbritānijas audzētāju Harknesa, Aleksandra Kokera, Gereta Fraijera un Kolina Pīrsa  rozes, Francijas audzētāju Delbāra un Mišela Adāna rozes, kā arī Kanādas, Beļģijas, ASV un citu valstu selekcionāru darbi. 2012.gadā  laukums papildināts ar Tantau firmas rozēm Hansa Jirgena Eversa ‘Hans Gönewein’ un vīteņrozi ‘Camelot’, Kristiana Eversa ‘Charming Piano’,  Kordesa firmas rozi ‘Larissa’, Harknesa rozi ‘Twiggy`s Rose’ un Pītera Bilsa vīteņrozi ‘Rural England’. 2014.gadā iestādīta jauna Kordes firmas roze ‘Rosengräfin Marie Henriette’, Kristiana Eversa roze  ‘Ashley’

Laukums nr. 35
Dzelteno rožu lauks

Lielākais rožu laukums ar 155 rožu šķirnēm. Kolekcija veidota no dažādu nianšu dzeltenām rozēm. Laukumā iestādīta metru plata josla no floribunda, tējhibrīdu, klājeniskām un miniatūrrozēm. Vidū iestādītas atsevišķas krūmu un vīteņrozes. Pārstāvēti 34 dažādu valstu selekcionāri. Visagrāk uzzied Valdemāra Pētersena 1966. gada roze ‘Aicha’. Starp 28 Kordesu firmas rozēm apskatāma 1937. gada Vilhelma Kordesa roze ‘Frühlingsgold’ un 1958. gada ‘Maigold’, kas joprojām ir populāras, un jaunākā dzeltenā roze ‘Sunstar’. Tantava firmai ir 17 rozes. No 10 Deivida Ostina rozēm rožu slavas sarakstā ir ‘Graham Thomas’. Ar dzeltenām rozēm daudz strādājuši brāļi Harknesi , laukumā skatāma 21 viņu veidotā roze. 2012. gadā iestādīta Pīera Bīlsa roze ‘Ambassador Nogami’ un ‘Faithful Friend’, Hansa Jirgena Eversa roze ‘Hansestadt Rostock’, Robēra Laperjēra roze ‘Saga Haemmerlin’, Kordesa firmas Tima Hermana roze  ‘Sunny Sky’ un ‘Stuttgardia’. 2014.gada rudenī tika iestādītas Tantau firmas rozes ‘Bienenweide Gold’, ‘Avec Amour’, ‘Chippendale Gold’, ‘Dukat’, Kordesa firmas Tomasa Prolla roze ‘Portorož’, Tima Hermana Kordesa roze ‘Rose de Hoffnung’, Riharda Hubera rozes ‘Biaritz’ un ‘Glūckskette’, atkārtoti iestādīta Kristiana Šulteisa roze ‘Tibetrose’, kura nosala 2013.gada ziemā, un  ‘Skylight’.

Laukums nr. 39
Gaišo pasteļtoņu rožu dārziņš 

Kolekciju veido 88 rozes ar persiku, gaišu aprikožu krāsas rozā un bāli dzeltenīgas krāsas  niansēm. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Pārstāvēti 19 rožu selekcionāri. Lielbritānijas selekcionārs Deivids Ostins pārstāvēts ar 14, bet Harkness ar 9 rozēm. Francijas selekcionāra Meijāna firmai ir 11, bet Gijo 5 rozes. 2009. gadā laukums papildināts ar Fraijera 2008. gada rozi ‘Creme Caramel’, kā arī Itālijas selekcionāra Barni rozi ‘Anna Fendi’. Interesantas ir Makgredija roze ‘Juliane’ ar pelēki rozā toni, 2012.gadā iestādīta Kordesa firmas roze ‘La Perla’, Tantava firmas roze ‘Stephanie Baronin von Gutenberg’, 2014.gadā – Kordesa firmas rozes ‘Schöne vom See’ un ‘Madame Anisette’, Tantava firmas 2013.gada roze ‘Sirius’ un Austrālijas selekcionāra Vorena Millingtona roze ‘Shiro’, šveicieša Riharda Hubera roze ‘Christine Egerszegi’.

Laukums nr. 40
Oranži rozā rožu dārziņš

Kolekcijas veidošana sākta 2007. gadā, grupējot mūsdienās iecienītās t.s. raibās rozes ar oranži rozā un sarkani dzeltenas krāsas niansēm. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes.
Apskatāmas 29 selekcionāru 128 rozes. Ar raibajām rozēm daudz strādājis Skotijas selekcionārs Aleksandrs Kokers, kas pārstāvēts ar 17 rozēm, Ziemeļīrijas selekcionārs Kolins Diksons pārstāvēts ar 11 galvenokārt miniatūrām rozēm, 9 oranži rozā rozes ir Deividam Ostinam, 10 raibas rozes ir Tantava firmai, 8 – Poulsenu firmai. Šajā laukumā stādītas arī sarkani dzeltenas rozes kā, piemēram, Enas Kokeras roze ‘Cha cha’, Matiasa Tantava roze ‘Canary’ un Svena Poulsena roze ‘Rumba’. 2012.gadā iestādīta Robēra Laperjēra roze ‘Adriana Top Model’, Žozefa Orāra roze ‘Triolet’, Tantava firmas Kristiana Eversa rozes ‘Arabia’, ‘Lampion’, Tima Hermana Kordesa ‘Queen of Hearts’, ‘Topolina’ un ‘Sommersonne’, Gereta Fraijera ‘Pensioners Voice’. 2014.gada rudenī iestādītas vairākas Kordesa firmas rozes ‘Airbrush’, ‘Gartenspass’, ‘La Villa Cotta’ un firmas selekcionāra Tomasa Prolla ‘Sonnenwelt’, Tantava firmas selekcionāra Hansa Jirgena Eversa ‘Sahara’, ‘Capri’ un mazā vīteņroze – Starlet ‘Carmen’.

Laukums nr. 41
Purpura – vīna sarkano rožu dārziņš

Kolekcija no vēsi rozā un sarkanām rozēm sākta 2008. gadā. Pamatā apvienotas rozes, kuras ir ar vēsi sarkanu niansi un disonē ar sarkano laukumu rozēm vai arī ir pārāk sarkanas violeto rožu grupā. Tā izveidojies laukums, kas savā kopējā krāsu gammā tuvāks ir vēsturisko rožu krāsai. Nelielajā laukumā ir pārstāvēti 22 selekcionāri, no kuriem tikai Tantava firmai ir sešas rozes, pārējie pārstāvēti pa vienai rozei. Neparasti violeti sarkana ir Tantava firmas roze ‘Heidi Klum’ ar izteikti pildītu zieda formu. 2007. gada Tantava firmas rozei ‘Ascot’ ir izteikta kausveida forma. Vistumšākā roze ir Vīka firmas (Weeks) ‘Midnight Blue’. 2012.gadā iestādītas vīna sarkana Tantava firmas roze ‘Johann Wolfgang von Goethe’ un Colina Hornera roze ‘Katie`s Rose’, bet 2014.gadā Kordesa firmas roze ‘Gräfin Diana’ un ‘Bordeaux’, Pjēra Orāra roze ‘Purple Lodge’.

Pēdējās izmaiņas
28.03.2017

Uz augšu