Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāga iesvētīšana

28.septembrī pulksten 14:00 Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī notiks Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāga iesvētīšana pēc restaurācijas.

Piedaloties Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) vadībai, Rundāles pils direktoram Imantam Lancmanim un Rundāles pils muzeja restauratoriem, kas atjaunojuši sarkofāgu, LELB Liepājas bīskaps emeritus Pāvils Brūvers teiks runu un veiks iesvētīšanu.

Luīzes Šarlotes sarkofāgs daudz zaudējis no sākotnējās greznības, sevišķi cietusi bija vāka dekoratīvā apdare. Sākotnēji tika veikta sarkofāga sarežģītā tehniskā restaurācija un atsevišķu zudušo alvas dekora detaļu un fragmentu rekonstrukcija. Sarkofāga konservācija un tonēšana turpinājās ar zeltījuma un krāsojuma nostiprināšanu, sarkofāga alvas virsmas attīrīšanu no netīrumu slāņa, bet sarkofāga pamatplakne un dekoratīvie reljefie rotājumi, kāju un rokturu metāla virsmas – no virsējā oksidācijas produktu slāņa. Restauratori veica atjaunoto detaļu un oriģinālo virsmu tonēšanu, kā arī izlīdzināja jauno un autentisko alvas detaļu lodējumu vietu toņus un spīdumus.

Hercogiene Luīze Šarlote (1617-1676), Brandenburgas markgrāfiene un Kurzemes-Zemgales hercogiene, nākusi no dižciltīgas dzimtas. Viņas tēvs bija Hohencollernu dinastijas Brandenburgas kūrfirsts Georgs Vilhelms, māte – Pfalcas princese, Brandenburgas kūrfirstiene un Prūsijas hercogiene Elizabete Šarlote.