Izveidots 2018. gada Adventes kalendārs

Turpinot iecienītu tradīciju, Rundāles pils muzejs piedāvā mākslas mīļotājiem un visiem interesentiem Ziemassvētku gaidīšanas laikā ik dienu ieskatīties trīsdimensiju Adventes kalendārā. Šajā gadā uzmanība pievērsta apgaismes ķermeņu kolekcijai – muzeja mājaslapā iespējams detalizēti aplūkot dažādu stilu, materiālu un izmēru svečturus.
No 1. līdz 24. decembrim trīsdimensiju fotogrāfijās Adventes kalendārā tiks demonstrēti svečturi, kas iekļauti dekoratīvās mākslas ekspozīcijā “No gotikas līdz jūgendstilam”. Tā iekārtota Rundāles pils pirmajā stāvā un sniedz ieskatu vēsturisko stilu attīstībā no I pasaules kara līdz 20. gadsimta sākumam. Šogad, atzīmējot 282. gadadienu kopš Rundāles pils pamatakmens ielikšanas, šajā ekspozīcijā atklāja pēdējās divas telpas, veltītas historismam un jūgendstilam.
Lielākā daļa eksponātu muzejā parasti nav apskatāma tik tuvu, lai varētu izpētīt sīkākos gravējumus, gleznojumus vai veidojumus, taču tie nereti ir apbrīnas vērti. Tāpēc trīsdimensiju Adventes kalendārs ir lieliska iespēja labāk iepazīt muzeja kolekcijas, priekšmetus pietuvinot un aplūkojot no visām pusēm.
“Svečturu tēmu izvēlējāmies apzināti. Decembris neapšaubāmi saistās ar kluso un mierīgo Ziemassvētku gaidīšanas laiku, bet šajā periodā saules stari un gaisma mūs lutina arvien mazāk. Atrādot daļu no muzeja kolekcijas svečturiem, vēlamies muzeja mājaslapas apmeklētāju ikdienā ienest vairāk sajūsmas un gaismas,’’ paskaidro muzeja direktors I. Lancmanis.
Kalendārā redzamie 24 priekšmeti pārstāv dažādus mākslas stilus – manierismu, rokoko, klasicismu, ampīru, neorokoko un jūgendstilu. Atšķiras ne tikai to formas un izmantotie materiāli, bet arī izmēri. “Mazākais Adventes kalendārā aplūkojamais svečturis ir aptuveni 15 cm augsts, bet lielākais – 96,5 cm augsts, un tas kalendāra sagatavošanas procesā bija visai liels izaicinājums fotogrāfiem,” atklāj Krājuma nodaļas vadītāja Līva Klabere.
Katru dienu, sākot no 1. decembra, kalendārā būs atverams viens lodziņš ar vienu priekšmetu. Atverot pēdējo lodziņu 24. decembrī, gaidāms patīkams pārsteigums. Adventes kalendārs muzeja mājaslapā būs apskatāms līdz pat 2019. gada janvāra beigām.
Trīsdimensiju Adventes kalendāru veidošana sadarbībā ar studiju “Ocean Multimedia” muzejā notiek kopš 2014. gada. Interesentiem jau bijusi iespēja tuvāk izpētīt porcelāna un fajansa priekšmetus – smaržu vāzes, tasītes, dekoratīvas figūriņas – un daļu no muzeja vēdekļu kolekcijas.

Lai gaišs un pārsteigumiem bagāts Adventes laiks!

2017. gada Adventes kalendārs