Rundālē ieradīsies 19.gs. pasta kariete

18.oktobrī laikā no trijiem līdz četriem pēcpusdienā Rundāles pilī noslēgsies unikāls brauciens ar pasta karieti, kura darināta pēc 18.-19.gadsimta parauga. Plkst.10.00 kariete izbrauks no Pakrojas muižas Lietuvā un orientējoši pēc sešām stundām ieradīsies Rundāles pilī.

„Ideja par šādas pasta karietes izveidi tika izlolota sen. 2010.gadā mēs realizējām projektu “2000 kilometri vēstures”, kad jāšus uz Žemaišu šķirnes zirgiem atkārtojām ceļu, ko pirms sešiem gadsimtiem veica Lietuvas dižkunigaitis Vītauts Dižais, sasniedzot Melnās jūras krastu,” atklāj Gedrijus Klimkēvičus, Pakrojas muižas apsaimniekotājs un projekta iniciators.

Pasta kariete ir paredzēta astoņu pasažieru pārvadāšanai. To vilks četri Žemaišu šķirnes zirgi, kas ir viena no vecākajām zirgu šķirnēm Eiropā un zināma no VI-VII gadsimta. Zirgiem sešu stundu laikā būs jāpārvar 50 kilometru garš ceļš.

„18.-19.gadsimtā šādas pasta karietes jeb diližansus izmantoja gan cilvēku, gan pasta pārvadāšanai. Agrāk ar karieti mērojot šādu attālumu, ik pēc 25 kilometriem tika ierīkotas pieturvietas jeb traktieri, kur bija iespējams pārsiet zirgus, paēst un atpūsties. Mēs plānojam piestāt Žeimē Lietuvā, kur ieturēsim pusdienas,” stāsta Gedrijus.

Šis būs pirmais pasta karietes pārbaudes brauciens, tāpēc noteikt precīzu ierašanās laiku Rundālē ir grūti. „Perspektīvā mēs plānojam projektu attīstīt, piedāvājot interesentiem regulārus pārbraucienus starp Pakroju un Rundāli. Vēlamies radīt arī īpašas pieturvietas gan Latvijas, gan Lietuvas pusē, kur ceļotājiem tiktu piedāvātas gan seno ēdienu degustācijas, gan dažādi attiecīgā gadsimta vēsturiskie piedzīvojumi, iespējams, arī laupītāju uzbrukumi,” par projekta ieceri atklāj Gedrijus.

Galapunktā Rundāles pilī ceļotājus sagaidīs vēsturisko tērpu darinātāja un ceremoniju meistare Jeļena Forste ar īpašu teatralizētu uzvedumu.

„Šis jaunais tūrisma piedāvājums perspektīvā ļaus attīstīt gan tūrisma apskates objektu klāstu, to pieejamību, gan piedāvāto pakalpojumu daudzveidību. Sadarbība ar Pakrojas rajona pašvaldību Rundāles novada domei mērāma jau vairākos sekmīgi realizētos projektos. Prieks, ka šobrīd šī sadarbība tiek realizēta arvien jaunos līmeņos un tiek pārnesta arī uz uzņēmējdarbības vidi,” stāsta Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

Uzzināt par pirmo pasta karietes ceļojumu būs iespējams arī tiešsaistē, sekojot līdzi visam maršrutam no Pakrojas līdz Rundālei Rundāles novada domes sociālajos kontos www.draugiem.lv/rundalelv; www.twitter.com/RundaleLv; www.facebook.com/rundalelv

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Kociņa
Rundāles novada dome
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis 200 70 962
e-pasts Kristine.kocina@rundale.lv