Muzeja 2023. gada kalendārs veltīts kumodēm

Rundāles pils muzeja 2023. gada kalendārs veltīts daudzus gadsimtus iecienītajām, praktiskajām kumodēm (fr. commode – ērts, mērķim piemērots), par kuru ziedu laikiem uzskata 18. gadsimtu. Tam atlasīti spilgtākie muzeja kolekcijas piemēri, kas apliecina amatnieku meistarību un parāda plašu stilu attīstības ainu – no itāļu renesanses līdz historismam.
 
Kalendāru var iegādāties muzeja kasē, kā arī pasūtīt, rakstot uz e-pastu biblioteka@rundale.net. Kalendāra cena ir 5,50 EUR; pasūtot klāt nāk sūtīšanas izdevumi.
 
Agrīnākais kalendārā iekļautais priekšmets ir 17. gadsimta sākumā Itālijā vēlīnās renesanses stilistikā darinātā riekstkoka kumode ar kokgriezumiem, kas muzeja kolekcijā uzņemta jau tālajā 1977. gadā. Interesanta mēbele ir arī 17. gadsimta beigās Holandē darinātā kumode agrīnā baroka stilistikā, kuras priekšpusi un sānus rotā intarsijas tehnikā veidoti augu motīvi, bet uz virsmas attēlotas ainas no klejojošu aktieru dzīves. Īpaši vērtīgs priekšmets ir Francijas karaļa Luija XVI slavenākā mēbeļmeistara Žana Anrī Rīzenera 18. gadsimta 80. gados darinātā kumode – tās vērtņu pildiņos izmantoti gatavi japāņu lakas tehnikā darināti panno, kurus rotā ainavas gleznojums ar sudrabu un zeltu.
 
Kalendāram izvēlētās fotogrāfijas rāda ne tikai kumodes pils interjeros, bet arī pietuvinātus fragmentus, ļaujot tuvplānā apskatīt interesantas detaļas – bronzas apkalumus, intarsijas, lakas gleznojumus u. tml. Rundāles pils muzejā kumodes redzamas gan pamatekspozīcijā, gan stilu vēsturei veltītajā dekoratīvās mākslas izstādē “No gotikas līdz jūgendstilam”.
 
Rundāles pils muzeja galda kalendārs tiek izdots kopš 2014. gada, ik gadu pievēršot uzmanību citai tēmai. Pēdējo gadu kalendāri izceļ dažādas krājuma priekšmetu grupas: porcelāna smaržu vāzes, lustras, gleznas ar ziedu klusajām dabām, vēdekļus, pulksteņus.
Footer menu LV