Senioru trešdiena “Kurzemes hercogistes laika liecības”

Ragu lustra ar vāravas tēlu

Trešdien, 1. martā, no plkst. 11:30 līdz 13:30 Rundāles pils muzejā notiks pasākums senioriem “Kurzemes hercogistes laika liecības”, kurā varēs iepazīt dekoratīvās mākslas ekspozīcijas “No gotikas līdz jūgendstilam” priekšmetus no leģendām apvītajiem Kurzemes hercogistes laikiem. Pasākuma dalībnieki vispirms dosies īsā ekskursijā un pēc tam pie tējas tases izspēlēs tematisku bingo spēli par iepazītajiem priekšmetiem.

Pasākuma galvenie varoņi būs atsevišķi muzeja eksponāti no Kurzemes hercogistes laikiem, kurus muzeja speciālisti padziļināti pētījuši, atklājot tajos ko neparastu.

Viens no šādiem priekšmetiem ir 16. gadsimta beigu ragu svečturis (lustra) ar noslēpumainu vāravas tēlu, kas Rundāles pils muzejā nonācis no Gramzdas luterāņu baznīcas Priekules novadā. Tas ir vienīgais šāda veida gaismeklis Latvijā.

Par ragu svečturu jeb lustru ziedu laikiem Eiropā uzskatāms posms no 15. gadsimta beigām līdz 17. gadsimta sākumam. Īpaši populāri tie bija vāciski runājošās zemēs, tomēr bija pazīstami arī Nīderlandē un Francijā. Svečturos izmantoti gan svēto, gan konkrētu personību un dzīvnieku atveidojumi.

Nav zināms, kas veidojis un apgleznojis Gramzdas luterāņu baznīcā atrasto svečturi un kā tas tur nonācis. Veicot svečtura izpēti ar rentgenu, atklājās interesanta detaļa – pirms krāsojuma sievietes seja bijusi nopietna, pat izbijusies, bet krāsojot tai piešķirts nedaudz augstprātīgs smīns.

Senioru trešdienā būs iespējams uzzināt arī citu priekšmetu stāstus, piemēram, par hercoga Vilhelma portretu, kuru uzskata par vienīgo Latvijā saglabāto Ketleru dzimtas hercogu valdīšanas laika oriģinālportretu, arī par durvīm no Svētes pils, kur hercogs Pēteris bildināja savu trešo sievu Doroteju fon Mēdemu un saņēma “jā” vārdu.

Lai būtu iespējams veiksmīgāk plānot pasākuma norisi, lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu pr@rundale.net vai zvanot uz tālruņa numuru 25445765.

Dalība pasākumā – bezmaksas. Lai pirms vai pēc pasākuma iepazītos ar muzeja pamatekspozīciju, ir jāiegādājas Ieejas biļete. Senioriem tā katra mēneša pirmajā trešdienā ir par puscenu, tas ir, par četriem eiro (ziemas sezonā).

No Rīgas uz Rundāles pili var ērti atbraukt ar tiešo autobusa reisu no Rīgas.

Footer menu LV