Greifsvaldes universitātes pētnieki Latvijā veic muižu teritoriju izpēti

No 24. līdz 30. aprīlim Latvijā uzturējās Rundāles pils muzeja sadarbības partneri no Greifsvaldes Universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centra, lai veiktu Zlēku muižas, Rundāles pils un Ungurmuižas teritoriju izpēti.

Greifsvaldes Universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centrs ir sācis projektu, kurā veic tādu muižu ēku izpēti, kas tapušas pēc viduslaiku beigām, kopš 1500. gada. Projekta dalībnieki īpaši pievērsušies ainavu mākslai un muižu ēkām kā teritoriālās vēstures daļai. Pētījumu fokusā ir rūpīgi atlasīti 18. gadsimta objekti, kas liecina par muižu ziedu laikiem Baltijas jūras reģionā. Kopumā izvēlēti aptuveni 20 atsauces objekti no Vācijas, Polijas, Baltijas valstīm Lietuvas, Latvijas un Igaunijas, kā arī Somijas, Dānijas un Norvēģijas.

Piesaistot partnerus no Vīnes Arheoloģijas zinātnes institūta un “Geosphere Austria”, projekta ietvaros tiek ievākti dati par izvēlētajām teritorijām, kā mērīšanas metodes izmantojot zemes penetrācijas radaru, magnētiskās izpētes, dronu lidojumus un lāzerskenēšanu.

Zlēku muižā pirmie provizoriskie lauka darbu dati uzrāda nozīmīgus atklājumus. Zemes penetrācijas radara mērījumos skaidri saskatāmas ēkas paliekas zem zemes, kas liecina par perimetrāli noslēgtu pagalma apbūvi. Līdz šim tam nebija bijis pierādījumu.

Rundāles pils teritorijā veiktie darbi sniedz nozīmīgas ziņas par Rundāles viduslaiku pili (fon Grothusu pils drupām). Šajā objektā lietots zemes penetrācijas radars un magnētiskā izpēte. Ar abām metodēm iegūtie dati tiks kombinēti, lai varētu veikt tālākus pētījumus un gūt precīzāku priekšstatu par Rundāles viduslaiku pils veidolu.

Rundāles pils teritorijā izpētes darbi vēl tika veikti esošās pils austrumu un ziemeļu pusē. Austrumu pusē, kur ir plānots izveidot Kurzemes hercoga Pētera augļu un virtuves dārzu, iespējams, bija atradušies hercogu laika augļu dārzi. Tomēr konkrētu ziņu par to līdz šim nav, tāpēc apakšzemes izpētei ar piemērotākajām pašlaik pasaulē pieejamajām metodēm ir īpaša nozīme. Provizoriskie lauka darbu dati uzrāda kādu lineāru struktūru paliekas, iespējams, senākas koku rindas vai celiņa vietu. Zonā, kur atradusies oranžērija un iepriekš tika atrasts no ķieģeļiem mūrēts apkures kanāla posms, šajos zemes izpētes darbos konstatētas iespējamas apkures kanāla atliekas vēl garākā posmā.

Rundāles pils ziemeļu puses augļu dārzā veiktie zemes penetrācijas radara mērījumi uzrāda lineāru struktūru uz centrālās pils ass, kas, visticamāk, liecina par ceļu, platāku nekā tagadējais celiņš. Tas arī atbilst Frančesko Rastrelli 1735/1736. gada pils situācijas plānam. Ēku un būvju paliekas šajā zonā netika konstatētas.

Ungurmuižā veiktie izpētes rezultāti sniedz vērtīgas ziņas par apbūves kompleksu un parku. Ir identificēta vieta, kur atradies vecais stallis. Atklāts līdz šim nezināms dārza elements – ēkas ziemeļu pusē uz muižas ēkas centrālās ass esoša apļveida struktūra ar aptuveni 8 m rādiusu, kas varētu būt bijis celiņš vai baseins. Iepriekšējās kungu mājas vieta vēl nav nosakāma.

Visos objektos ir veikta lāzerskenēšana un dronu lidojumi fotogrammetrijai. Ar attēlveides un citām metodēm iegūti augstas izšķirtspējas ēku un telpu trīs dimensiju modeļi, kas paver plašas iespējas gan turpināt pētniecisko darbību, gan sniegt izziņas materiālu jebkurai ieinteresētai personai.

Jāatzīmē, ka visi minētie atklājumi ir uzskatāmi par provizoriskiem. Pēc iegūto datu apstrādes un rezultātu analīzes Greifsvaldes Universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centrs ir iecerējis tos publiskot brīvas pieejas lietojumprogrammās. Strukturēta datu apkopošana notiek vidē, kuras pamatā ir dažādi MediaWiki paplašinājumi. Šāds risinājums ļaus projektā izmantot iecienītas bezmaksas lietojumprogrammas, kurās balstās arī Wikidata. Tādā veidā projekta dalībnieki vēlas sniegt savu ieguldījumu visaptverošajā idejā par saistītiem brīvas pieejas datiem zinātnē un humanitārajās zinātnēs.

 

Greifsvaldes Universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centra tīmekļa vietne: https://cdfi.uni-greifswald.de/en/art-history/research/research-centre-for-manors-in-the-baltic-sea-region/

Sadabības partneru Vīnes Arheoloģijas zinātnes institūta un “Geosphere Austria” tīmekļa vietnes:

https://vias.univie.ac.at/en/mission/

https://www.geosphere.at/

 

Informāciju sagatavoja

Agnese Lāce

Rundāles pils muzeja

Vēsturisko dārzu attīstības darba vadītāja

 

Footer menu LV