Kurzemes bruņniecības Apvienoto Kurzemes fondu ieguldījums kultūras mantojuma saglabāšanā Latvijā

Kurzemes bruņniecības Apvienotie Kurzemes fondi (Vereinigte Kurländische Stiftungen) daudzu gadu garumā sniedz neatsveramu ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā Latvijā, īpaši Kurzemē. Rundāles pils muzejs regulāri saņem finansiālu atbalstu Kurzemes hercogu un viņu ģimenes locekļu sarkofāgu restaurācijai. Tāpat vairākās Latvijas baznīcās nebūtu iespējami neatliekami saglabāšanas darbi bez šīs organizācijas līdzdalības.

Viens no pēdējiem fondu atbalstītajiem projektiem ir Vānes evaņģēliski luteriskās baznīcas jumta nomaiņa. Baznīcas jumta segums un konstrukcijas bija tik sliktā stāvoklī, ka nopietni apdraudēja ēkas turpmāko pastāvēšanu. Saņemot Kurzemes bruņniecības atbalstu, varēja sākt vērienīgu darbu – vispirms tika atjaunots baznīcas torņa jumts un koka konstrukcijas, kas bija kritiskā stāvoklī. 2024. gadā ar fonda piesaistīto finansējumu iecerēts paveikt pēdējo posmu Vānes baznīcas jumta atjaunošanas projektā. Apvienotie Kurzemes fondi īpašu pateicību izsaka Vācijas Bundestāga loceklei profesorei Monikai Grītersai (Grütters) par ievērojamu finansiālu atbalstu.

Vānes baznīca. 1969.gads. RPM arhīva attēls
Ojārs Spārītis pie Vānes baznīcas torņa gaiļa. Attēlu iesūtījis O.Spārītis

Tagadējā Vānes evaņģēliski luteriskās baznīcas ēka ir celta no 1654. līdz 1663. gadam sākotnējās koka baznīcas vietā. Būvniecības laikā tapa unikāli sienu gleznojumi, bet, ēku atjaunojot 1789. gadā, tie tika aizkrāsoti un daudzus gadus palika apslēpti cilvēku acīm. 1983. gadā par baznīcu ieinteresējās Ojārs Spārītis, tolaik Latvijas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības loceklis, tagad – Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, un viņa vadībā šajā vietā notika pirmās talkas. Nu jau Vānes baznīcas krāšņie 17. gadsimta sienas gleznojumi baroka stilā ir plaši pazīstami. Tie ir unikāli Latvijas mākslas vēsturē, jo ir labi saglabājušies un aptver diezgan lielu platību.

Kopš 1987. gada Rundāles pils muzeja pārziņā ir Kurzemes hercogu kapenes Jelgavas pilī, un visus šos gadus muzeja darbinieki un restauratori īsteno kapenēs esošo sarkofāgu sakopšanu un restaurāciju. To lielā mērā ir veicinājuši tieši Kurzemes bruņniecības Apvienotie Kurzemes fondi, kas teju ik gadu muzejam piešķir daļu nepieciešamo līdzekļu. Šogad Kurzemes bruņniecības finansiālais atbalsts dod iespēju restaurēt Kurzemes-Zemgales hercoga Gotharda Ketlera un Meklenburgas princeses Annas trīs bērnībā mirušo dēlu – prinča Sigismunda Alberta (24.01.1567.–01.04.1569.), prinča Gotharda (20.03.1568.–31.08.1570.) un prinča Georga (01.07.1572.–10.08.1572.) – sarkofāgus.

 

Rundāles pils muzejs izsaka lielu pateicību Kurzemes bruņniecības Apvienotajiem Kurzemes fondiem par nesavtīgo ieguldījumu un palīdzību kultūras mantojuma saglabāšanā Latvijā.

 

Vānes baznīcas jumts
Vānes baznīcas jumts
Vānes baznīcas jumts 

 

Footer menu LV