1973. gads muzejā

1973. gads 


Būtiski palielinās darbinieku skaits – muzeja iekārtotajā restaurācijas darbnīcā Rīgā Dannenšterna namā sāk strādāt gleznu restauratores Dzintra Kalandarova (prec. Temerova) un Rita Plaude, pilī darbu sāk mēbeļu restaurators Vilnis Līdaka, fotogrāfe Māra Brašmane, bet Centrālā valsts vēstures arhīvā (tag. Latvijas Valsts vēstures arhīvs) speciāliste Valda Kvaskova iesāk regulāru arhīva ziņu vākšanu muzeja pētniecības tēmām, kas saistās ar Latvijas arhitektūras pieminekļiem, tēlotājmākslu un amatniecību, kā arī par Kurzemes hercogu un muižnieku dzimtām. Par direktora vietnieku saimnieciskajā darbā pieņem Edgaru Gasūnu, lai ne tikai pārraudzītu saimniecību un mehānismus, bet arī veiktu padomju laikā sarežģīto materiālu sagādes darbu, savukārt Anna Gasūna strādā par sekretāri. Rundāles pils muzejā kopā strādā 20 darbinieki. Līdz ar to palielinās arī padarītā darba apjoms, tostarp restaurēto priekšmetu skaits.

Krājumam iegūti priekšmeti no Prezmas, Sventes, Bukmuižas, Nautrēnu, Balvu un Varkavas baznīcas un muižu ekspedīcijām, saņemts Elkšņu baznīcas cilnis “Svētais vakarēdiens”. Lielākoties no Latgales baznīcām saņemto gleznu stāvoklis ir ļoti slikts, jo tās glabātas nepiemērotos apstākļos.

Pilī veiktas zondāžas 10 hercoga apartamentu telpās, lai noteiktu paneļa augstumu, tapešu līstu stiprināšanas vietas. Sagatavoti materiāli pasūtījumiem durvju rokturu, rāmju un lustru kopiju izgatavošanai. Aizsākas arī garais un grūtais kolekcijā iegūto Latvijas baznīcu lustru fragmentu izpētes un projektēšanas darbs, lai varētu restaurēt un rekonstruēt gaismas ķermeņus, kas nepieciešami pils telpu izgaismošanai.

Izpētes ekspedīcija norisinās vienā no Kurzemes hercoga pilīm – Lustes pils drupās. Tur veikti uzmērījumi un demontētas saglabājušās stuka sienu dekoratīvās apdares detaļas, kam veikta konservācija. Pārrakts visu telpu smilšu aizbērums un būvgruži, atrasti flīžu un krāsns podiņu fragmenti.

Lielākais kokgriezumu konservācijas darbs veikts Tukuma muzejā, sagatavojot Lestenes baznīcas iekārtas priekšmetus pārvešanai uz Rundāles pili, kur paredzēts iekārtu izstādīt, apvienojot ar iepriekš saņemtajām skulptūrām. Nostiprināts birstošais krāsojuma un zeltījuma slānis.

Pēc kapeņu aizmūrēšanas 1946. gadā pirmoreiz tiek atvērtas Kurzemes hercogu kapenes Jelgavas pilī, un Rundāles pils muzeja darbinieki tajās veic inventarizāciju.

Pieredzes gūšanai muzeja direktors Laimonis Liepa un direktora vietnieks zinātniskajā darbā Imants Lancmanis apmeklē Versaļas pili un dārzu Francijā. Līdztekus praktiskai darbībai arī restauratori stažējas keramikas, tekstiliju un stājglezniecības restaurācijā Maskavā. Pēc apmācībām krājumu glabātāja Daira Līdaka sāk Kurzemes hercogu kapeņu arheoloģisko tekstiliju konservāciju. Restaurē mēbeles, fajansa vāzes un flīzītes.

Muzeja pētnieciskā darbība turpinās ar galvenajām pamattēmām “Rastrelli darbība Latvijā”, “Latvijas arhitektūra un tēlotājmāksla”, bet iesāktas pētīt arī vairākas jaunas atvasinātas tēmas: “Hercoga piļu būvvēsture”, “Rokoko stils Latvijā”, “18. gadsimta piļu analoģijas”, “Kurzemes baznīcu arhitektūra 13.–18. gadsimtam”.


Muzeja krājums – jaunieguvumi 


Altāra fragments “Svētais Vakarēdiens” no Elkšņu baznīcas. Kurzeme, 17. gs. vidus

Galds no Viļķenes baznīcas. Vidzeme

Konsoles galdiņš no Vecapūzes muižas. Latvija, 18. gs. 2. puse


Pulksteņmeistars Dāvids Robērs vecākais. Nakts pulkstenis. Šveice, 18. gs. vidus

Krēsls no Zasas muižas. Vācija, 19. gs. 2. puse (kopija no 17. gs. sāk. oriģināla)

Lustra no Gaiķu baznīcas. Čehija, Bohēmija, 18. gs. 2. puse


Zinātniskā darbība 


Hercoga guļamistabas iekārtojuma skice.
I.Lancmanis

Hercoga ģērbistabas iekārtojuma skice.
I. Lancmanis

Hercoga ģērbistabas un “Zubovu istabas” iekārtojuma skices.
I. Lancmanis


Izpētes ekspedīcija Lustes pilī 

Izpētes ekspedīcija Lustes pilī.
Direktors L. Liepa

Izpētes ekspedīcija Lustes pilī.
I. Lancmanis 


L. Liepa atsedz pils pagalma sākotnējo bruģi

Filmēšana pilī.
Laimonis Liepa, Andris Slapiņš

Pieminekļu aizsardzības komisija ar I. Lancmani pie Aizputes pils


I. Lancmanis Versaļas pils parkā

Kurzemes hercogu kapeņu inventarizācija

Lestenes kokgriezumu nostiprināšana Tukuma muzejā pirms pārvešanas. Daira Līdaka, Ieva un Imants Lancmaņi


Imants Lancmanis ar Ļeņingradas restaurācijas komisijas locekļiem muzeja krājuma telpā

Kurzemes hercogu kapeņu inventarizācija

Kurzemes hercogu kapeņu atvēršana


Sadzīve un norises muzejā 


Imants Lancmanis ar Ļeņingradas restaurācijas komisijas locekļiem muzeja krājuma telpā

Lestenes skulptūru krājums pilī . Imants Lancmanis

Darbinieku pikniks.
Imants Lancmanis, Ieva Lancmane, Biruta Ģirupniece, Daira Klepere, Anna Gasūna , Edgars Gasūns, Vilnis Līdaka, Laimonis Liepa, Maija Baņķiere, Boriss Agafonovs

Muzeja autobuss ‘Ernsts’ uz šaubīga tilta

20.05.2022

Footer menu LV