No 18. jūnija līdz 17. septembrim Rundāles pils muzeja Lielajā galerijā un Mazajā galerijā bija aplūkojama starptautiska izstāde “Ziedošie gobelēni” no Francijas Nacionālā mēbeļu fonda Gobelēnu, Bovē, Savonrī manufaktūru kolekcijām.
Izstādē bija apskatāmi 15 dārza tēmai veltīti gobelēni, kas tapuši Gobelēnu, Bovē un Obisonas manufaktūrās no 16. gadsimta sākuma līdz 20. gadsimta vidum. Tie veidoti pēc flāmu un franču gleznotāju, arī Pola Sezana un Eduāra Manē, metiem. Plašāka informācija par izstādi pieejama šeit.
Ir pieejams digitāls izstādes katalogs latviešu, angļu un franču valodās.
2022. gadā Rundāles pils muzeja izstāžu zālē pils staļļos bija iekārtota izstāde “Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18. gadsimta Ļvivas meistari”. Izstādē bija iespējams apskatīt 20 izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela (ap 1720?–1761?), kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras.
Plašāka informācija par izstādi atrodama šeit.
“Puķes baroka dārzā” (2013. – 2021.) bija kultūrvēsturiska izstāde par dārzu veidošanas vēsturi ar Eiropā iecienītu puķu attēlojumiem. Izstāde turpināja tēmu par augiem baroka dārzos. Tajā tika izmantoti vēsturiskie apraksti, attēli un Eiropas dārzu pieredze. Lasīt tālāk…
“Mode Latvijā no 17. līdz 19. gs.”
Izstāde sniedza ieskatu plašajā Rundāles pils muzeja vēsturisko tekstiliju kolekcijā, kurā senākie ir Kurzemes hercogu kapeņu audumu un apģērbu fragmenti. Lielu kolekcijas daļu veido sakrālie tērpi no Latgales baznīcām un izšūti sadzīves priekšmeti, taču netrūkst arī greznu dāmu kleitu.
“Kokaugi Rundāles pils dārzā”
Izstāde kopš 2011. gada bija apskatāma Dārznieka mājā. Tās pamatā Diamela Dimonso 1755. gada grāmata – traktāts par kokiem un krūmiem, kurus Francijā audzēja brīvā dabā. Rokasgrāmata māca, kā veidot baroka dārzus, un iepazīstina ar 18. gadsimta vidū modē ienākušajiem ievestajiem kokaugiem.
“Kurzemes hercogu pilis Kurzemē”
Piecas Kurzemes hercogu pilis – Jelgavas, Vircavas, Svētes, Zaļenieku un Lustes – fotogrāfijās un akvareļos.
“Dievinātā Doroteja” (2011)
Izstāde par godu hercogienes Dorotejas jubilejai, tapusi ar Latvijas muzeju, arhīvu un bibliotēku atbalstu. Daļa izstādes materiālu apskatāma joprojām vienā no hercogienes apartamentu telpām.
“Ieskats rožu selekcijas vēsturē” (2010)
Izstāde Dārznieka mājā iepazīstināja ar selekcionāriem, kuru rozes aug Rundāles rožu dārzā.
„Tulpes un citas sīpolpuķes” (2009 – 2010)
Izstāde tapa, pētot materiālus par tēmu „Augi Kurzemes hercogu dārzos” – atbilstošā laika grāmatas ar augu sarakstiem, izmantošanas un audzēšanas padomiem, attēliem un skopās Kurzemes hercogistes arhīvos saglabātās ziņas.
„19. gadsimta portrets Latvijā” (2008)
„Roze… Kas ir roze?” (2007)
Kultūrvēsturiskā izstāde vēstīja par rozi kā Eiropas civilizācijas simbolu, sniedzot tās atspoguļojumu botānikā, medicīnā, mākslā, literatūrā, mūzikā un sadzīvē. Izstāde pēc hronoloģiskā principa bija izvietota deviņās telpās. Uz laikmetu raksturojošu attēlu fona bija apskatāmas gleznas un dekoratīvās mākslas darbi no lielākajām Latvijas muzeju kolekcijām.
„Versaļas atskaņas tālajā Kurzemē” (Francijā, Versaļas mērijā 2004. gada septembrī)
„Rundāles pils restaurācijas 30 gadi” (2002)
Izstāde aptvēra visas Rundāles pils restaurācijas jomas: telpu dekoratīvās apdares māksliniecisko restaurāciju, interjera priekšmetu restaurāciju.
„Kurzeme Eiropā. Hercogs Pēteris, Bīronu nams un Kurzemes leģendas” (2000)
Kurzemes hercoga Pētera 200 gadu nāves atcerei veltīta izstāde.
„Franču regulārā parka atjaunošana Rundālē” (1999)
Rundāles pils dārza atjaunošana un Eiropas dārzu analoģijas dārznieka mājā fotoattēlos parādīja galvenos Rundāles pils dārza veidošanas darba procesus. Salīdzinājumam bija apskatāmi slavenāko Eiropas dārzu paraugi fotoattēlos.
„Hercogu pilis Kurzemē” (1998)
Foto izstāde par bijušajām Kurzemes hercogu rezidencēm. Vēsturiskos fotoattēlos parādītas hercoga pilis Kurzemē – Jelgavas, Vircavas, Svētes, Zaļenieku un Lustes pils.
„Muiža zem ozoliem”. Ungurmuiža un Kampenhauzenu dzimta (1998)
Dabas, mākslas un humānisma ideju vienība krāšņākajā Vidzemes nostūrī. Izstāde no brīvkungu fon Kampenhauzenu dzimtas kolekcijas Vācijā un Latvijas muzeju, arhīvu un bibliotēku krājumiem. Izstādes devīzes – Liktenis, Māja, Dzimta, Muiža un ļaudis, Formula – Ungurmuiža.
„Dārgumi Rundāles pilī” (1998)
Eiropas un Tālo Austrumu māksla četru gadsimtu laikā. Mēbeles, porcelāns, sudrabs, gleznas, Kurzemes hercogu relikvijas – izstāde no Rundāles pils muzeja krājumiem, mēģinājums dekoratīvās mākslas ekspozīcijas iekārtojumam, izvietojot izcilākos krājuma priekšmetus pa telpām hronoloģiskā secībā no gotikas līdz jūgendstilam.
18. gs. portrets „Barizjens un viņa laiks” (1997)
„Posta laiks” (1997)
Latvijas evaņģēliski-luterisko baznīcu likteņi padomju varas laikā. Izglābtās dievnamu vērtības un noziegumu liecības. Izstāde no Rundāles pils muzeju krājumiem.
Restaurācijas izstāde (1996)
„Ēdoles pils vēsture” (1994)
16 izstādes planšetes par Ēdoles pili, tās īpašniekiem, pils leģendām, mākslas vērtībām, Ēdoles baznīcu un citiem Bēru īpašumiem. Izstāde iekārtota Ēdoles pilī.
Hercogu kapeņu vēsture (1992)
„Jaunieguvumi Rundāles pilī” (1991)
Iekārtota pils 1. stāva izstāžu telpās, izvietojot izcilākos krājuma priekšmetus stilistiski pa telpām, sākot ar kolekcijā senāko periodu gotiku līdz jūgendstilam. Izstāde bija kā mēģinājums dekoratīvās mākslas ekspozīcijas iekārtojuma veidam.
„Sudrabs Latvijas lietišķajā mākslā” (1990)
„Ernsts Johans 1690-1990”
„Elejas pils” (1989)
Daļēji izstādīta Elejā
„Alva Latvijas mākslas amatniecībā” (1987)
„17.gadsimta portrets Latvijā” (1986)
Otrā Rundāles pils jaunieguvumu izstāde (1985–1986)
„Ventspils koktēlnieki” (1983)
Rundāles pils muzeja pirmā jaunieguvumu izstāde (1982)
„Rundāles pils būvvēsture” 1981.gads
„Rundāles pils restaurācija”
„Rastrelli Latvijā” (1976)
06.10.2023