Rožu dārzs

Rundāles pils rožu dārzs izveidots viena hektāra platībā abās ornamentālā partera pusēs, aizpildot arhitekta Frančesko Rastrelli projektētos laukumus. 18. gadsimtā tie netika apstādīti, jo Kurzemes hercogu dārzu greznoja vienīgi podos audzētas rozes. 

DSC02704
Rundāles pils rožu dārzs

Pilij tuvākajos laukumos aug angļu rozes – tās visvairāk līdzinās vēsturiskajām rozēm. Mūsdienu rozes sakārtotas laukumos pa krāsām – rietumu pusē baltas, rozā un sarkanas, bet austrumu pusē dzeltenas, oranžas un gaišu pasteļtoņu rozes. Atsevišķiem selekcionāriem vai valstīm veltīti 52 rožu apļi – tajos apskatāmas šķirnes, kuras izveidojuši 72 selekcionāri no 17 valstīm. Latvijas rožu dārzā aug Dzidras Riekstas selekcionētās parka rožu šķirnes.

2007. gadā Rundāles pils rožu dārzā tika iestādīta Francijas selekcionāra Andrē Eva (André Eve) roze ‘Château de Rundale’, kas izveidota no ‘Souvenir de la Malmaison‘ un ‘Château de Versailles’.

Seši laukumi dārza tālākajās daļās atvēlēti vēsturiskajām rozēm, kas bija pazīstamas Kurzemes hercogu Bīronu un vēlāko Rundāles pils īpašnieku grāfu Zubovu un Šuvalovu laikā, kā arī savvaļas rozēm, kas izmantotas moderno rožu selekcijā. Dārza ziemeļu malā apskatāma vēsturisko krokoto rožu kolekcija, bet austrumu un rietumu malā izveidots rožu žogs. 

Rožu dārza ierīkošana sākta 2005. gadā un īstenota ar Latvijas armijas un daudzu talcinieku palīdzību. Pirmajos piecos gados būtisks bija „Latvijas Mobilā telefona” finansiālais atbalsts. Vēlāk kopšana, pārveidojumi un jaunu šķirņu iegāde veikta pašu spēkiem, gūstot vērtīgu pieredzi un jaunas atziņas. Kopš 2012. gada rožu stādīšana notiek rudenī, jo tad tās labāk pārziemo un pavasarī agrāk atmostas.

DSC00350
Rožu dārzs ieziemots

Vēsturisko rožu kolekcijā pašlaik ir pārstāvētas visas galvenās grupas, trūkst tikai to, kuras līdz šim nebija iespējams parādīt vājās salcietības dēļ. Mūsdienu rožu selekcija attīstās ļoti strauji, un muzeja koncepcija paredz kolekcijas papildināšanu ik pēc diviem gadiem. Lieli papildinājumi bija vajadzīga pēc 2013./14. gada ziemas, kad izsala 176 mūsdienu rozes un 22 vēsturiskās rozes. Tagad daļa vēsturisko rožu pārziemo podos siltumnīcā.

Rundāles pils dārzā aug ap 2230 rožu šķirņu, ap 600 no tām ir vēsturiskās rozes. Vēsturiskās rozes parasti zied vienu reizi – no maija beigām līdz jūlija vidum, bet mūsdienu rozes zied atkārtoti līdz pat salnām. Dažādu rožu sugu, to formu un hibrīdu stādījumi ar atšķirīgu formu un krāsu augļiem ir interesanti arī rudenī.

Savvaļas rozes rudenī

Rožu laukumu shēmas, rožu saraksti un fotogrāfijas, kā arī rožaudzētāju firmu katalogi apskatāmi Rundāles pils pirmā stāva studiju kabinetā. Pieejami video materiāli par maijrozīšu kolekciju un grāfu Zubovu rožu laukumu, prezentācijas par rožu dārza koncepciju un veidošanu.

VĒSTURISKĀS ROZES UN SAVVAĻAS ROZES

Grāfu Šuvalovu rožu dārzs

Zināms, ka 1738. gadā Kurzemes hercoga Ernsta Johana oranžērijā bijuši 16 rožu stādi podos, bet viņa pēctecim hercogam Pēterim piegādāti 160 rožu stādi. Tagad „Hercoga rožu dārzā” iestādītas šķirnes, kas Rundālē varētu būt augušas līdz 1795. gadam. Tās ir senākās zināmās rozes, ievestas Eiropā jau kopš Krusta kariem. Atsevišķi laukumi atvēlēti vēlāko pils īpašnieku – grāfu Zubovu un Šuvalovu – laikā (1795-1920) iecienītajām šķirnēm. Blakus apskatāmas rožu sugas, to formas un hibrīdi, kas rosina pārdomas par rožu selekcijas ilgo vēsturi, kurā liela nozīme bijusi rozēm, kas neizceļas ar īpaši skaistiem ziediem, taču devušas savu daļu krūma vai izturības veidošanā. Lasīt tālāk…

MŪSDIENU ROZES

Mūsdienu rožu laukumos aug ap 1500 rožu šķirņu. Podos pārziemo vairāk nekā 110 šķirņu.

Rundāles pils rožu dārzs. Angļu rozes

Angļu rožu laukumi

Priekšējos laukumos partera abās pusēs aug baltas, rozā un sarkanas angļu rozes, kas visvairāk līdzinās senajām rozēm. Lasīt tālāk …

Oranžo rožu laukums

Krāsu laukumi

Dārza austrumu pusē izveidoti laukumi ar rozā, oranžām, oranži rozā, sārti dzeltenīgām un dažādu nianšu dzeltenām rozēm. Rietumu pusē – laukumi ar  baltām, gaiši rozā, koši rozā, sarkanām un balti sarkanām rozēm. Tie ļauj salīdzināt dažādu valstu selekcionāru dažādos periodos radītu rožu krāsu nianses un formu daudzveidību. Lasīt tālāk…

Latvijas rožu laukums

Latvijas rozes

Latvijas rožu laukumā apskatāms slavenās Latvijas selekcionāres Dzidras Riekstas mūža veikums. Lielās izturības un spēcīgās smaržas dēļ viņas radītās parka rozes guvušas atzinību visā Eiropā. Šajā laukumā aug arī Latvijas selekcionāru augļkopju Aleksandra Maizīša un Roberta Āboliņa roze ‘Lidija Freimane’. Lasīt tālāk…

Francijas un Lielbritānijas selekcionāru rozes

Starptautiskie rožu apļi

Pašlaik Rundāles pils rožu dārzā ierīkoti 52 apļi, lai demonstrētu šķirnes, kuras izveidojuši  72 selekcionāri no 17 valstīm. Šie stādījumi tiek regulāri papildināti, un rožu mīļotāju uzmanības lokā nonāk arvien jauni vārdi un nosaukumi. Rietumu pusē jaunums ir rozes, kuras izveidojuši franču selekcionāri Dominiks Masā (Žana Pjēra Gijo brālēns) un Bernārs Panoco, kurš ar selekciju nodarbojas tikai 10 gadus. Lielbritānijas selekcionāru amatieru Kristofera Vornera un Gordona Kirkema veikumu tagad papildina Kolina Hornera selekcionētās rozes. Austrumu pusē iestādītas Edvarda Smita selekcionētās rozes. Līdzās Jaunzēlandes audzētāja Semjuela MakGredija rožu aplim izveidots laukums Austrālijas audzētāja Vorena Millingtona lolojumam. Vācijas selekcionāru rindas papildinājis Jans Jansens. Beļģijas selekcionāra Orijē rozēm līdzās nu iedēstītas Daniela Šmita rozes. Līdz šim Rundāles pils dārzā nebija nevienas Šveices rozes, tagad šo valsti bagātīgi pārstāvēs Rihards Hubers.  Lasīt tālāk…

Zilās rozes dārzs

Rundāles pils Dārznieka mājas priekšā aug rozes ar zili violetu nokrāsu. Lasīt tālāk…

ROŽU ŽOGI

Austrumu un rietumu pusē  aiz  kanāla izveidoti rožu dzīvžogi, kurus pakāpeniski papildina ar salcietīgākām rozēm, kas  ziemā nav jāpiesedz, un vasarās apgriež tāpat kā citus dekoratīvos dzīvžogus. Lasīt tālāk…

RIEVAINO ROŽU KOLEKCIJA

Rosa rugosa

Par atsevišķu vēsturisko rožu kolekciju uzskatāmas divas rievaino rožu (Rosa rugosa) joslas dārza ziemeļu malā. Tajās aug 72 šīs izturīgās rozes šķirnes, kas selekcionētas dažādos laikos līdz pat mūsdienām. Vecākās šķirnes izveidotas 19. gadsimta beigās, kad rievainās rozes kļuva populāras izturības un spēcīgās smaržas dēļ. Lasīt tālāk…

Vīteņrozes dārza austrumu pusē

Savvaļas un vīteņrožu dārzs

Pēdējos gados Rundāles pils dārzā bagātīgi zied vīteņrozes – gan daudzziedu šķirnes, gan Vihuras rozes. Tās koncentrētas vēsturisko rožu laukumos. Lasīt tālāk… 

2015. gada jaunās rozes

 

 

15.09.2021

Footer menu LV