Angļu rožu laukumi

Angļu rozes ir izveidojis Deivids Ostins (David Austin, 1926), izcils rožu selekcionārs no Lielbritānijas.  Kopā ar dēlu viņš radījis šķirnes, kas pēc formas un smaržas līdzinās senajām rozēm, bet ir ieguvušas mūsdienu rožu izturību pret slimībām un salu.

Rundāles pils rožu dārzā angļu rozes aug 17 laukumos blakus ornamentālajam parteram un ir grupētas pa krāsām. Izvēlētas vēsturiskajām rozēm tipiskās krāsas – no baltas līdz tumšsarkanai.

14. laukums. ‘Winchester Cathedral’ un ‘Glamis Castle’. Deividam Ostinam izdevies radīt tikai dažas tīri baltas rozes. Vairāk ir baltu rožu ar dzeltenīgām vai sārtām niansēm (apskatāmas rožu 39. laukumā). 
15. laukums. Maigi rozā rozes ‘Rosemoor’, ‘Spirit of Freedom’, ‘Rose-Marie’ un ‘Gentle Hermione’. ‘Princess Alexandra of Kent’ veltīta karalienes Elizabetes māsīcai, Kentas hercoga prinča Džordža meitai. Roze ‘Barbara Austin’ veltīta Deivida Ostina māsai, pazīstamai ziemciešu speciālistei. ‘Anne Boleyn’ nes Anglijas karaļa Henrija VIII otrās sievas vārdu, bet ‘The Mayflower’ nosaukta par godu buriniekam, kas 1620. gadā aizveda angļu izceļotājus no Plimutas uz Ameriku.
16. un 29. laukums. ‘St. Swithun’ – rozā rozetes formas roze ar mirres smaržu, nosaukta 9. gadsimta Vinčesteras bīskapa Svitina vārdā, kurš iecelts svēto kārtā.
17. laukums. Tumšākās sarkano rožu šķirnes: ‘The Dark Lady’, ‘L. D. Braithwaite’, nosaukta selekcionāra sievastēva vārdā, ‘Tess of the d’Urbervilles’, nosaukta Tomasa Hārdija noveles varones vārdā.
18. laukums. Vēsturiskajām rozēm tipiskie tumšsarkanie toņi: ‘The Prince’, ‘Trewor Griffiths’, ‘William Shakespeare’ un ‘Falstaff’, kas nosaukta Šekspīra komēdiju varoņa prinča Henrija pavadoņa Falstafa vārdā.
19. laukums. Vidēji rozā rozes: ‘Noble Anthony’, ‘Lady of Megginch’, ‘Wisley’, nosaukta RHS dārza vārdā, ‘Heather Austin’, veltīta selekcionāra māsai, un ‘James Galway’, nosaukta slavena Ziemeļīrijas flautista vārdā.
21. laukums. Koši rozā rozes: ‘Hyde Hall’ nosaukta par godu Karaliskās dārzkopības apvienības dārzam, bet ‘Gentle Hermione’ ir Šekspīra lugas personāžs – Sicīlijas karaļa Leontes sieva.
22. laukums. Septiņu šķirņu rozes ar kausveida formu. ‘Scarborough Fair’ no R. x alba grupas ar pusklaju ziedu un muskusa smaržu nosaukta pēc senas 16./17. gs. balādes par Skārboro gadatirgu.
23. laukums. Rozes ir ar kausveida formu. ‘Heather Austin’ veltīta selekcionāra māsai, ‘The Generous Gardener’ veltīta fonda National Gardens Scheme 75. jubilejai – tā darbība veicinājusi daudzu privāto dārzu atvēršanu publikai. ‘The Alnwick Rose’ veltīta vienam no lielākajiem Lielbritānijas dārziem, bet ‘The Queen of Sweden’ nosaukta par godu 350 gadu atcerei par draudzīgu sakaru nodibināšanu ar Zviedriju 1654. gadā Upsalā.
24. laukums. Tumši rozā rozes. ‘Gertrude Jekyll’ ar rozetes formas ziedu veltīta slavenai dārzu arhitektei un rakstniecei Ģertrūdei Džīkilai, kura būtiski ietekmējusi mūsdienu angļu dārzu veidošanu. ‘Harlow Carr’ ar spēcīgu seno rožu smaržu veltīta Karaliskās dārzkopju apvienības dārzam Lielbritānijas ziemeļdaļā.
25. laukums. Rozetes formas zieds ar tumšāku vidu ‘James Galway’ nosaukts Ziemeļīrijas flautista vārdā.  
26. laukums. Septiņas tumši rozā rožu šķirnes. ‘Strawberry Hill’, koši rozā 2006. gada roze no Leandera grupas, nosaukta angļu rakstnieka Horācija Volpola pils Stroberīhilas vārdā, ieguvusi balvu Nantes konkursā par smaržu. Koši rozā 2005. gada roze ‘Alan Titchmarsh’ veltīta dārzu tēmas popularizētājam televīzijā. 2001. gada ‘The Mayflower’ ir izteikti līdzīga senajām rozēm, turklāt ļoti izturīga pret slimībām un zied bez pārtraukumiem. Tā nosaukta par godu buriniekam, kas 1620. gadā aizveda angļu izceļotājus no Plimutas uz Ameriku. ‘Anne Boleyn’ ir agri ziedoša roze silti rozā tonī, nosaukta Anglijas karaļa Henrija VIII otrās sievas vārdā.
27. laukums. Vistumšākās sarkanās rozes. 1990. gada ‘The Prince’ purpura krāsas zieds izziedot kļūst gandrīz melns. 1988. gadā izveidotā ‘L. D. Braithwaite’, sarkana roze ar seno rožu smaržu, nosaukta selekcionāra sievastēva vārdā. 1995. gada ‘Darcey Bussell’ nosaukta slavenas baletdejotājas vārdā, bet ‘Tradescant’ godina slaveno 17. gs. angļu botāniķi Džonu Tradeskantu. ‘Munstead Wood’ nes dārzu arhitektes Džīkilas mājas vārdu.
28. laukums. Ostina sarkanās rozes: 1987. gada ‘Fisherman`s Friend’ no koši sarkanas izziedot kļūst vēsi sarkana, 1991. gada ‘The Dark Lady’ atgādina peoniju, 1999. gada ‘Falstaff’ ir purpursarkana ar seno rožu smaržu. 
30. laukums. Sešas rozā rozes, kas atšķiras pēc krāsas, zieda formas un smaržas. Latvijā pazīstama 1987. gada ‘St. Cecilia’ un 1984. gada ‘Heritage’ ar maigi rozā ziediem un augļu, neļķu un medus smaržu. ‘Austin`s Windflower’ ir 1997. gada roze no R. alba grupas ar nedaudz pildītiem kausa formas ziediem. Roze ‘Eglantyne’ nosaukta bērnu labdarības fonda „Save the Children” dibinātājas Eglentīnes Džebas vārdā.
31. laukums. Winchester Cathedral’ ir viena no Ostina tīri baltajām rozēm, taču reizēm tai parādās atsevišķi rozā ziedi. ‘Claire Austin’ ar mirres, heliotropa un vaniļas smaržu nosaukta selekcionāra meitas vārdā. Klēra Ostina ir dārzniece un rakstniece, sarakstījusi „A Gardener`s Encyclopedia”.

12.04.2017

Footer menu LV