6. laukums
BALTĀS ROZES
Kolekcija veidota, apvienojot dažādu balto nianšu, formu un veidu mūsdienu rozes. Gar laukuma malu metru platā joslā aug tējhibrīdu, floribunda, klājeniskās un miniatūrās rozes, bet vidū augstākus akcentus veido atsevišķas krūmu un stīgotājrozes. Laukumā pārstāvēts 31 selekcionārs. Plašākās kolekcijas ir Vācijas audzētāju Kordesu un Tantavu firmai, arī Francijas selekcionāru Meijānu dzimtas firmai. No dāņu Poulsenu firmu pārstāv 11 miniatūras un tējhibrīdu rozes. Laika pārbaudi izturējusi tīri balta 1976. gada Vācijas selekcionāru roze ‘Kristall’ no Badlangenzalcas. Lielbritānijas selekcionāram Harknesam ir vairākas baltas rozes. Balto rožu ziedi bieži ir rozā, dzeltenīgās vai zaļganās nokrāsās. Piemēram, Meijānu firmas tējhibrīdam ‘Lovely Green’ ir izteikti zaļgana nokrāsa, bet Tantava firmas vīteņrozei ‘Elfe’ – dzeltenīga. 2012. gadā laukumu papildināja Žozefa Orāra vīteņroze ‘Anita Pereire’, Deivida Ostina vīteņroze ‘Snow Goose’, Amandas Bīlsas ‘Macmillan Nurse’ un Kristiana Eversa ‘Kastelruther Spatzen’. 2014. gada papildinājums – Vorena Millingtona ‘Bamaco’, Žana Pjēra Gijo ‘Carole de Carolis’, Kristiana Eversa ‘Wedding Piano’, Hansa Jirgena Eversa ‘Sana rose’ un Tima Hermana Kordesa ‘Summer Memories’.
7. laukums
ORANŽI SARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu sarkanās rozes ar oranžas krāsas niansēm. Daļa rožu plaukstot izbalo un zaudē oranžo toni. Gar laukuma malu metru platā joslā iestādītas tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozes, vidū – krūmu un stīgotājrozes. Pārstāvēti dažādi selekcionāri: selekcionāra Kordesa dēli, Matiass Tantavs, Hanss Jirgens Everss un Verners Noaks no Vācijas, Gerets Fraijers no Lielbritānijas, Kolins Diksons no Ziemeļīrijas un Aleksandrs Kokers no Skotijas. Apskatāmas Francijas selekcionāra Meijāna dzimtas, Luija Laperjēra un Fransuā Dorjē, kā arī Dānijas selekcionāra Poulsena meitas Pernilles Olesenas veidotās rozes. 2008. gadā laukums papildināts ar Semjuela Makgredija rozēm, kas selekcionētas Jaunzēlandē. Neparasti oranžās krāsas toņi ir Deivida Ostina ‘Summer Song’ un Vīka audzētavas (ASV) Toma Kerata ‘Hot Chocolate’. 2012. gadā iestādītas Tantava firmas selekcionāra Jensa Krīgera ‘Melusina’ un Gereta Fraijera ‘Living Daylights’. 2014. gada papildinājums – Tantava firmas ‘Hot Rokoko’.
8. laukums
SARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu sarkanās rozes. Gar malu – metru plata josla ar tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, vidū aug krūmu un stīgotājrozes. Pārstāvētas pazīstamo Vācijas selekcionāru Kordesa dēlu un Matiasa Tantava firmas rozes, Francijas selekcionāra Meijāna ģimenes, Kanādas selekcionāra Henrija Māršala rozes, kā arī Makgredija rozes. 2012. gadā kolekcija papildināta ar Viljama Vorinera ‘High Flyer’ no ASV un Edvarda Legraisa ‘Dusky Maiden’, nezināma selekcionāra rozi ‘Peter Beals’, veltītu rožu selekcionāram Pīteram Bīlsam, un Kordesu firmas ‘Out of Rosenheim’. 2014. gada beigās iestādītas Šveices selekcionāra Riharda Hubera rozes ‘Adonis’ un ‘Denk an mich’.
9. laukums
SARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu sarkanās rozes ar vidēji sarkanu nokrāsu. Laukumu plānots apstādīt ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, vidū iestādītas krūmu un stīgotājrozes. Līdzās plaši pazīstamām Kordesa dēlu rozēm iestādītas jaunākas – 2012. gada ‘Traumfrau’, ‘Roter Drache’ un Tantava firmas selekcionāra Kristiāna Eversa 2011. gada ‘Paprika’, ‘Matador’ un ‘Bienenweide rot’. Pārstāvēta Meijānu ģimenes un Poulsena firmas rozes, 2009. gadā iestādītas vairākas angļu selekcionāru Gereta Fraijera un Harknesa rozes, 2012. gadā – franču selekcionāra Mišela Adana ‘Ville de Caen’, Pītera Bīlsa 2012. gada ‘Red Letter day’ un ‘Capel Manor House’
10. laukums
TUMŠSARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu sarkanās rozes ar tumši, samtaini sarkanām niansēm. Laukuma malās metru platā joslā aug tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozes, vidū iestādītas krūmu un stīgotājrozes. Apskatāmas Vācijas selekcionāru brāļu Kordesu firmas, Tantava firmas, Lielbritānijas selekcionāra Pītera Bilsa un Dānijas firmas Poulsen Roser selekcionāru veidotās rozes. Francijas selekcionārus pārstāv Žoržs Delbārs, Fransuā Dorjē un Pjērs Orārs, kā arī Meijānu firma. 2014. gada rudenī iestādīta mazpazīstama selekcionāra Kristofa Travēra roze ‘Pink Flash’, Tantau firmas selekcionāra Kristiana Eversa ‘Gustav Mahler Rose’, Tima Hermana Kordesa vīteņroze ‘Florentina’ un Harknesa firmas vīteņroze ‘Baikal’.
11. laukums
KOŠI ROZĀ UN SARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu sarkanās rozes ar krāsas niansēm no koši rozā līdz vēsi sarkanajam. Gar malu metru platā joslā aug tējhibrīdu, floribunda, klājeniskās un miniatūrrozes, vidū iestādītas krūmu un stīgotājrozes. Tās selekcionējuši Vācijas audzētāji Kordesi, Tantava firma un Verners Noaks, Lielbritānijas selekcionāri Harkness un Gerets Fraijers, kā arī pazīstami Kanādas selekcionāri. 2010. gadā iestādītas divas pazīstamā franču selekcionāra Dominika Masā rozes ‘Noёlline’ un ‘Rubis d`Enco’, 2012. gadā – Tantava firmas ‘Lipstick’, 2014. gada beigās – Tantava firmas 2013. gada miniatūro vīteņrozi ‘Starlet Rose Lola’, Kordesa firmas ‘Weg der Sinne’ un Gereta Fraijera ‘Macon Rouge’ un ‘All my Loving’.
12. laukums
SARKANBALTĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu divkrāsu rozes – sarkanas ar baltu ārpusi vai baltu vidu. Gar laukuma malu metru platā joslā aug tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozes, vidū – krūmu un stīgotājrozes. Divkrāsu rozes veidojuši daudzi selekcionāri. Latvijā pazīstamākā ir Pētera Lamberta ‘Mozart’, taču interesantas ir arī Kordesa ‘Juanita’ un Harknesa ‘Red Yesterday’. Otru grupu veido rozā rozes ar baltu ārpusi. Pārsvarā tās ir tējhibrīdu rozes, piemēram, Žorža Delbāra ‘Château de Versailles’, Hansa Jirgena Eversa (Tantava firma) ‘Heimatmelodie’, Tima Hermana Kordesa ‘Schöne Koblenzerin’ un Pītera Bilsa ‘John Innes’. Kopš 2012. gada apskatāmas svītrainās Roberta Laperjēra ‘Falbala’, Kristiana Eversa (Tantava firma) ‘Best Impression’ un Krisa Džonsa ‘Wonderful News’. 2014. gada papildinājums – Viljama Vorinera vīteņroze ‘Dynamite’.
13. laukums
ROZĀ ROZES
Kolekciju veido mūsdienu gaiši rozā rozes ar niansēm no silti rozā līdz vēsi, bāli rozā un baltam. Metru platā joslā iestādītas tējhibrīdu, floribunda un klājeniskās rozes, vidū – krūmu un stīgotājrozes. Dažas rozes ir no 20. gadsimta sākuma, bet ir ļoti iecienītas kā, piemēram, Bentola 1932. gada ‘The Fairy’, pirmā 1930. gadā reģistrētā vīteņroze ‘New Dawn’ no Somerseta audzētavas. 1997. gadā šī roze iekļauta pasaules rozes slavas sarakstā. Lielākā daļa selekcionāru ir veidojuši gaiši rozā rozes, tāpēc šajā laukumā visvairāk ir pārstāvēts dažādu selekcionāru darbs. Sākumā dominējošās bija Kordesu firmas, Tantava firmas, Meijānu ģimenes un Poulsena rožu firmas rozes, tagad atrodami arī citi Vācijas un Francijas selekcionāru vārdi, kā arī Lielbritānijas, Beļģijas, Itālijas un ASV selekcionāru rozes. Meijānu firmas selekcionāra Žaka Mušota (Mouchotte) roze ‘Eden Rose’ = ‘Pierre de Ronsard’ 2006. gadā iekļauta pasaules rožu slavas sarakstā. 2012. gadā tika iestādīta viena no Persijas rozes hibrīdiem Pītera Džeimsa ‘Eyes for You’ un 2014.gadā iestādīta Šveices selekcionāra Riharda Hubera rozes ‘Dentelle’ un ‘Rosenberg’, beļģu selekcionāra Daniela Šmica ‘Belle de Fagnes’ un ‘Perle Nacré’ un Kordesu firmas ‘Constanze Mozart’ un Tima Hermana Kordesa ‘Herzogin Christiana’ un Tomasa Prolla ‘Rose de Tolbiac’, Iepriekšējām Kristiana Šulteisa rozēm pievienojās ‘Rosenfascination’ un klaja Tantau firmas Hansa Jirgena Eversa roze ‘Cute Haze’ un Kristiana Eversa ‘Satin Haze’
20. laukums
BALTI SARKANĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu divkrāsu rozes – baltas ar sarkanu vai rozā malu. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda, klājeniskām un miniatūrrozēm, vidū iestādītas krūmu un stīgotājrozes. Daļai rožu ziedlapu maliņas ir maigi rozā, gandrīz nemanāmas, kā Meijāna firmas ‘Eden Rose’, Semjuela Makgredija ‘Händel’ vai Fransuā Dorjē ‘Harmonia’. Citām – izteikti kontrastainas, koši sarkanas maliņas kā Herberta Svima ‘Double Delight’ (1985. gadā iekļauta pasaules rožu slavas sarakstā), Tantava firmas Hansa Jirgena Eversa ‘Maxim’, Žozefa Laperjēra ‘Idyll’, Fransuā Dorjē ‘Loulou de Cacharel’. Kolekciju papildina svītrainas rozes. 2010. gadā iestādīta Mišela Adāna ‘Leo Ferré’.
32. laukums
ORANŽĀS ROZES
Kolekciju veido mūsdienu rozes ar izteikti oranžos toņos. Lielākā daļa oranžo rožu izziedot maina krāsu, balo vai iegūst sarkanu apsarmi. Kolekcija tiks pārveidota pakāpeniski. Nemainīgi oranža visu ziedēšanas laiku ir Fraijera ‘Top Marks’. Spilgti oranža ar dzeltenu ir Meijāna ‘Pigalle’, Kordesu firmas ‘Gebrüder Grimm’ un Tantava firmas ‘Monica’. Neparasta krāsa ir Deivida Ostina ‘Summer Song’. 2012. gadā iestādīta Žozefa Orijē ‘BRT Oker’ un Gereta Fraijera ‘Tatton’. 2014. gada papildinājums – Keita Zerija ‘Candelabra’ no ASV firmas Jackson & Perkins un selekcionāra Džona Valdena ‘Cracling Fire’.
33. laukums
ROZĀ ROZES
Viens no lielākajiem rožu laukumiem ar 119 rožu šķirnēm. Kolekciju veido mūsdienu rozā rozes ar niansēm no silti rozā līdz vēsi, koši rozā. Laukumā pārstāvēti ap 40 rožu selekcionāru. Lielākā daļa ir pazīstamo vācu selekcionāru Kordesu un Tantava firmas rozes, kā arī Francijas Meijānu ģimenes rozes. Pēdējos gados panākta lielāka dažādība. Iestādītas vairāku Lielbritānijas audzētāju (Harknesa, Aleksandra Kokera, Gereta Fraijera, Kolina Pīrsa) rozes, Francijas audzētāju Delbāra un Mišela Adāna rozes, arī Kanādas, Beļģijas, ASV un citu valstu selekcionāru rozes. 2012. gadā laukums papildināts ar Tantava firmas rozēm, piemēram, Hansa Jirgena Eversa ‘Hans Gönewein’ un ‘Camelot’, Kristiana Eversa ‘Charming Piano’, Kordesa firmas ‘Larissa’, Harknesa ‘Twiggy`s Rose’ un Pītera Bilsa vīteņrozi ‘Rural England’. 2014. gadā iestādīta jauna Kordesa firmas roze ‘Rosengräfin Marie Henriette’ un Kristiana Eversa ‘Ashley’.
35. laukums
DZELTENĀS ROZES
Lielākais rožu laukums ar 155 rožu šķirnēm. Kolekciju veido dažādu nianšu dzeltenās rozes. Pārstāvēti 34 valstu selekcionāri. Visagrāk uzzied Valdemāra Pētersena 1966. gada roze ‘Aicha’. Starp 28 Kordesu firmas rozēm izceļas 1937. gada Vilhelma Kordesa ‘Frühlingsgold’ un 1958. gada ‘Maigold’, kas joprojām ir populāras, un jaunākā dzeltenā roze ‘Sunstar’. Tantava firmai ir 17 rožu. No 10 Deivida Ostina rozēm rožu slavas sarakstā ir ‘Graham Thomas’. Ar dzeltenām rozēm daudz strādājuši brāļi Harknesi, laukumā apskatāma 21 viņu veidotā roze. 2012. gadā iestādīta Pīera Bīlsa ‘Ambassador Nogami’ un ‘Faithful Friend’, Hansa Jirgena Eversa ‘Hansestadt Rostock’, Robēra Laperjēra ‘Saga Haemmerlin’, Kordesa firmas Tima Hermana ‘Sunny Sky’ un ‘Stuttgardia’. 2014. gada rudenī iestādītas Tantau firmas ‘Bienenweide Gold’, ‘Avec Amour’, ‘Chippendale Gold’, ‘Dukat’, Kordesa firmas Tomasa Prolla ‘Portorož’, Tima Hermana Kordesa ‘Rose de Hoffnung’, Riharda Hubera ‘Biaritz’ un ‘Glūckskette’, atkārtoti iestādīta Kristiana Šulteisa ‘Tibetrose’, kas nosala 2013. gada ziemā, un ‘Skylight’.
39. laukums
GAIŠO PASTEĻTOŅU ROZES
Kolekciju veido 88 rozes ar persiku, gaišu aprikožu krāsas rozā un bāli dzeltenīgas krāsas niansēm. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes. Pārstāvēti 19 rožu selekcionāri. Lielbritānijas selekcionārs Deivids Ostins pārstāvēts ar 14, bet Harkness ar 9 rozēm. Francijas selekcionāra Meijāna firmai ir 11, bet Gijo 5 rozes. 2009. gadā laukums papildināts ar Fraijera 2008. gada ‘Creme Caramel’, kā arī Itālijas selekcionāra Barni ‘Anna Fendi’. Interesantas ir Makgredija ‘Juliane’ ar pelēki rozā toni, 2012. gadā iestādīta Kordesa firmas ‘La Perla’, Tantava firmas ‘Stephanie Baronin von Gutenberg’, 2014. gadā – Kordesa firmas ‘Schöne vom See’ un ‘Madame Anisette’, Tantava firmas 2013. gada ‘Sirius’ un Austrālijas selekcionāra Vorena Millingtona ‘Shiro’, šveicieša Riharda Hubera ‘Christine Egerszegi’.
40. laukums
ORANŽI ROZĀ ROZES
Kolekcijas veidošana sākta 2007. gadā, grupējot mūsdienās iecienītās t. s. raibās rozes ar oranži rozā un sarkani dzeltenas krāsas niansēm. Laukums apstādīts ar metru platu joslu no tējhibrīdu, floribunda un klājeniskām rozēm, bet vidū iestādītas atsevišķas krūmu un stīgotājrozes. Apskatāmas 29 selekcionāru 128 rozes. Ar raibajām rozēm daudz strādājis Skotijas selekcionārs Aleksandrs Kokers, kas pārstāvēts ar 17 rozēm, Ziemeļīrijas selekcionārs Kolins Diksons pārstāvēts ar 11 galvenokārt miniatūrām rozēm, 9 oranži rozā rozes ir Deividam Ostinam, 10 raibas rozes ir Tantava firmai, 8 – Poulsenu firmai. Šajā laukumā iestādītas arī sarkani dzeltenas rozes, piemēram, Enas Kokeras ‘Cha cha’, Matiasa Tantava ‘Canary’ un Svena Poulsena ‘Rumba’. 2012. gadā iestādīta Robēra Laperjēra ‘Adriana Top Model’, Žozefa Orāra ‘Triolet’, Tantava firmas Kristiana Eversa ‘Arabia’, ‘Lampion’, Tima Hermana Kordesa ‘Queen of Hearts’, ‘Topolina’ un ‘Sommersonne’, Gereta Fraijera ‘Pensioners Voice’. 2014. gada rudenī iestādītas vairākas Kordesa firmas rozes ‘Airbrush’, ‘Gartenspass’, ‘La Villa Cotta’ un firmas selekcionāra Tomasa Prolla ‘Sonnenwelt’, Tantava firmas selekcionāra Hansa Jirgena Eversa ‘Sahara’, ‘Capri’ un mazā vīteņroze Starlet ‘Carmen’.
41. laukums
PURPURA UN VĪNSARKANĀS ROZES
Kolekcija no vēsi rozā un sarkanām rozēm sākta 2008. gadā. Pamatā apvienotas rozes ar vēsi sarkanu niansi un disonē ar sarkano laukumu rozēm vai ir pārāk sarkanas violeto rožu grupā. Tā izveidojies laukums, kura kopējā krāsu gamma tuvāka vēsturisko rožu krāsai. Nelielajā laukumā ir pārstāvēti 22 selekcionāri, no kuriem tikai Tantava firmai ir sešas rozes, pārējiem – pa vienai rozei. Neparasti violeti sarkana ir Tantava firmas ‘Heidi Klum’ ar izteikti pildītu zieda formu. 2007. gada Tantava firmas rozei ‘Ascot’ ir kausveida forma. Vistumšākā ir Vīka firmas ‘Midnight Blue’. 2012. gadā iestādītas vīnsarkanā Tantava firmas roze ‘Johann Wolfgang von Goethe’ un Colina Hornera ‘Katie`s Rose’, bet 2014. gadā Kordesa firmas ‘Gräfin Diana’ , ‘Bordeaux’ un Pjēra Orāra ‘Purple Lodge’.
06.04.2017