29. jūnijā – Dārza svētki un Puķu draugu salidojums

2019. gada 29. jūnijā Rundāles pils dārzā notiks 13. Dārza svētki un vienlaikus 42. Latvijas Puķu draugu salidojums. Tradicionāli pasākumam izraudzīta jūnija pēdējās nedēļas sestdiena – skaistākais rožu ziedēšanas laiks.

Svētki ikreiz aktualizē kādu Rundāles pils muzejam atbilstošu tēmu. Aizvadītajos gados uzmanības centrā bija gan rozes, gan tulpes un citas sīpolpuķes, gan kokaugu kolekcijas un vēsturiskās oranžērijas, gan parteri, strūklaka, Zaļais teātris, kā arī medības un izklaides 18. gadsimtā. Šā gada tēma – “Lapenes baroka dārzā”.

18. gadsimtā pie muižu dzīvojamām ēkām un valdnieku pilīm ierīkoja lielus, skaistus dārzus. Dominēja baroka stils ar regulārām formām – dārza platība bija norobežota ar augstu žogu un ar celiņu tīklu sadalīta regulāros laukumos, kurus sauca par bosketiem. Katrā baroka dārzā vajadzēja gan parteru ar puķu dobēm, gan lapeņu ejas jeb pergolas, gan labirintu un šūpoles, gan paviljonu. Dārza svētku uzvedums uz lielās skatuves ļaus uzzināt par vēsturiskajām noēnojuma konstrukcijām – lapenēm.

Šogad Rundāles pils Dārza svētkos viesosies arī Latvijas puķu draugi – īpaši viņiem, bet arī citiem interesentiem noteiktos laikos būs iespēja labāk iepazīt Rundāles pils dārzu muzeja dārznieku pavadībā. Savukārt studiju kabinetā Dārznieka mājā būs pieejami materiāli par Rundāles pils parka atjaunošanu – augu saraksti un to izvietojuma shēmas, prezentācijas par iepriekšējo Dārza svētku tēmām, piemēram, par ziemcietēm, kokaugiem, rozēm, parteru veidošanu, vēsturiskajām oranžērijām u. c. interesantiem jautājumiem.

Čenstohovas cietokšņa garnizona biedrība

Atdzīvinot 18. gadsimta gaisotni, Rundāles pilī ciemosies vēsturisko rekonstrukciju grupa no Polijas – Čenstohovas cietokšņa garnizona biedrība. Austrumpuses ābeļdārza teritorijā apmeklētāji varēs vērot 18. gadsimta vidus armijas nometni ar lielkņaza galmu. Vēsturiskās rekonstrukcijas ietvaros notiks kājnieku mācību maršs, frizieru šovs, deju un rotaļu skates.

Svētkos īpaši gaidītas ir ģimenes ar bērniem. Dārza centrā bērniem būs pieejams karuselis, vienā no bosketiem – radošās darbnīcas un dažādas spēles, bet Zaļajā teātrī – izrāde “Princese uz zirņa” un kopīgas rotaļas.

Dārza apskate un svētku programma sniegs neaizmirstamus iespaidus par Rundāles pils franču dārza krāšņumu un burvību rožu ziedēšanas kulminācijā. Ar plašāku svētku aprakstu un pasākuma programmu iespējams iepazīties mājaslapas sadaļā Dārza svētki https://rundale.net/parks/darza-svetki/
Biļetes iespējams iegādāties iepriekš pārdošanā e-tickets.rundale.net