Parādes zāles

Zelta zāle

Zelta zāle ir pils greznākā telpa. J. M. Grafa veidotā sienu apdare ar divkrāsu mākslīgo marmoru un zeltītiem stuka veidojumiem piešķir telpai to reprezentablo spožumu, kas atbilst hercoga troņa un audienču zāles uzdevumam. Griestu gleznojums, kura autori ir  F. Martini un K. Cuki, attēlo valdnieka apoteozi. Zelta zālē manāms gan Versaļas pils iespaids, gan atskaņas no Zelta galerijas Šarlotenburgas pilī Berlīnē. Parkets pilnībā saglabājies no 18. gadsimta 60. gadiem.

Baltā zāle

Baltās zāles vietā sākotnēji bija iecerēta baznīca, taču otrajā pils celtniecības periodā telpa pārveidota par deju zāli, pazeminot griestu konstrukciju. Sienas un griestus klāj virtuozs stuka dekors. Virs durvīm un logiem attēlotas pastorālas ainas, amati un nodarbes, zāles galos simboliski atveidoti četri pasaules pirmelementi. Slavena kļuvusi stārķa ligzda griestu centrālajā rozetē. Šajā zālē saglabājies vienīgais parkets, kas tapis vēlākā laikā. Jāsecina, ka te ticis daudz dejots, ja reiz grāfam Šuvalovam 1892. gadā nācās likt jaunu – tagadējo – grīdu.

75 t _MG_4653
Lielā galerija

Lielajā galerijā galma svinību laikā bija klāti mielasta galdi. Griestu un sienu gleznojumi ir konsekvents itāļu monumentālās glezniecības piemērs – liels retums visā Latvijā. Griestu gleznojumu restaurācija ilga četrpadsmit gadu, jo lietus ūdens tos bija postījis jau kopš 18. gadsimta. Restaurācijas laikā atklājās, ka apgleznotas arī sienas, taču 19. gadsimtā tās divreiz pārkrāsotas. Galerijas restaurācija pilnībā pabeigta 2014. gadā.

Mazā galerija

Mazā galerija saglabājusi agrīno F. Rastrelli projektēto veidolu. Grīda, tāpat kā kāpņutelpās, darināta no skujkoka dēļiem. Sākotnēji te bijusi iecerēta baznīcas priekštelpa.

Porcelāna kabinets iecerēts kā pretstats Zelta zāles greznībai. Uz 34 dekoratīvām konsolēm te izvietotas ķīniešu porcelāna vāzes – galvenokārt imperatora Cjanlunga laika “rozā ģimenes” maigajā krāsu gammā.

83 telpa 2
Ovālais porcelāna kabinets

Ovālais porcelāna kabinets atspoguļo 18. gadsimta Eiropas pilīm raksturīgo aizraušanos ar eksotisko un pārsteidzošo. Uz 45 konsolēm te izvietotas Ķīnas un Japānas porcelāna vāzes.

24.07.2018