Hercogs Frīdrihs Kazimirs (1650-1698)

Jaunībā princis Frīdrihs Kazimirs pievērsās militārai karjerai – kopš 1670. gada komandēja Kurzemes jātnieku pulku Holandes armijā, piedaloties daudzās kaujās. Laulībā ar Sofiju Amēliju piedzima viens dēls un četras meitas. Pēc Sofijas Amēlijas nāves noslēdza laulību ar savu māsīcu Brandenburgas kūrfirsta Frīdriha Vilhelma meitu Elīzabeti Sofiju. Šajā laulībā piedzima divi dēli. Hercoga Frīdriha Kazimira valdīšanas laiku raksturo grezna un izšķērdīga galma dzīve, un tikpat izšķērdīgi grezna bija arī viņa izvadīšana.

Sēru ceremonija ilga vairākus mēnešus. Vispirms mirušais guldīts Jelgavas pils audienču telpā, tad īpašā parādes gultā ar baldahīnu. Tērps – zelta un sudraba veste, balti, ar zeltu un sudrabu izšūti svārki ar dimanta pogām, virs tiem – sarkana samta mantija ar sudraba brokāta oderi. Galvā hercoga kronis ar dimantiem un pērlēm, pie sāniem – valdnieka zizlis un zobens uz sudraba brokāta spilveniem ar zelta bārkstīm. Pēc mēneša mirušais tika iezārkots un novietots pils zālē uz postamenta zem baldahīna. Galvgalī novietots portrets un kronis uz melna samta spilvena, bet uz zārka – zizlis un zobens.  Zārka tapsējums bijis ļoti grezns – melns samts ar sarežģītām pītām mežģīnēm un bārkstīm. Zārka zeltītos misiņa rokturus uz lauvas maskas pamatnēm darinājis Jelgavas ieroču kalējs Jirgens Links. 1698. gada 19. maijā notika izvadīšana uz kapenēm no pils baznīcas, kur bija izveidots ļoti grezns castrum doloris ar sēru portālu, alegoriskiem gleznojumiem, 30 sudraba svečturiem un Kurzemes un Brandenburgas ģerboņiem. Uz diviem  blakus novietotiem katafalkiem atradās hercoga zārks un viņa dēla Leopolda Kārļa zārks. No castrum doloris līdz durvīm stāvēja bruņās tērpta sardze, pils laukumā – virsnieki melnos tērpos. Mūzikas instrumenti bija aptīti ar melnu plīvuru. Ceļš līdz pils baznīcai, pa kuru pārvietojās procesija, bija klāts ar melnu audeklu, gar tā malām stāvēja 200 lāpu nesēji sēru tērpos. Procesijas laikā skanēja visu baznīcu zvani. Pēc koncerta un atvadu runām kapeņu baznīciņā zārkus nonesa kapenēs.

Frīdriha Kazimira apbedījums ievērojami izpostīts 1705. gadā. Protokols liecina, ka zviedru karavīri noņēmuši vienu gredzenu un, pārējos meklējot, sagriezuši cimdus. Nogriezta viena puse mantijai un tapsējuma bārkstis. Atlikušie tērpa fragmenti – izšūti svārki, brokāta veste, bikses un daļa mantijas – restaurēti un eksponēti. Svārkiem, izcilam zeltizšuvuma paraugam, gandrīz pilnīgi zudis pamataudums (balts tūks). Izšuvums veikts ar zelta brokāta diegiem un klāj visu tērpu ar blīvu akanta arabesku tīklu un ornamentālām puķēm gar tērpa malām.

Kurzemes hercoga Frīdriha Kazimira svārku fragments restaurācijas procesā
Kurzemes hercoga Frīdriha Kazimira svārku fragments restaurācijas procesā

21.11.2016

Footer menu LV