Rievainās rozes

Dārza ziemeļu daļā rietumu un austrumu  pusē gar kanālu tiek veidota rievaino rožu Rosa rugosa kolekcija. Tajā hronoloģiski apvienotas sugas formas, to hibrīdi, mūsdienu un vēsturiskās šķirnes. Austrumu pusē ir senākie paraugi – no 1876. līdz 1930. gadam izveidotās rozes.

Viens no pirmajiem rievoto rožu selekcionāriem Francijā bija Šarls Pjērs Marī Košē-Košē (Cochet). Ar rievainajām rozēm strādājuši vairāki selekcionāri, piemēram, Rūdolfs Gešvinds Čehijā, Volters van Flīts Amerikā, Pēteris Lamberts Vācijā un F. J. Grotendorsts Nīderlandē. Valdemarnas rozārijs dāvinājis divas rozes – Košē-Košē 1901. gada ‘Roseraie de L`Hay’ un ‘Parfum L`Hay’, kuras autors ir Žils Gravro, pirmā rozārija izveidotājs L`Haÿ priekšpilsētā 1892. gadā.

Rietumu puses kolekcija raksturo rievaino rožu selekciju no 1950. līdz 2005. gadam. Rievaino rožu izmantošana selekcijā ir populāra Kanādā, jo šīs rozes ir ļoti salcietīgas. Kolekcijā ir vairākas Dr. Felicitas Sveidas un Jana Ogilvija Explorer sērijas rozes, kā arī Henrija Māršala,  Linnas Kolikatas un Kembela Deividsona Morden sērijas rozes.

R. kordesii ir atsevišķa grupa, kas veidota no R. rugosa un R. wichuraiana krustojuma. Vilhelma Kordesa ‘Robusta’ iecienīta daudzos Latvijas dārzos. Vācijā ar rievainajām rozēm ir strādājis arī Karls Baums. Atsevišķas rievainās rozes šķirnes ir Deivida Ostina veidotas.

Latvijā veidotajām Dzidras Riekstas rievaino parka rožu šķirnēm dārzā veltīts atsevišķs laukums.

06.04.2017