Izdots izstādes katalogs „Portrets Latvijā. 19.gadsimts”

Apgādā “Neputns” oktobra sākumā izdots enciklopēdisks izdevums “Portrets Latvijā. 19. gadsimts” latviešu un vācu valodā, autori Inta Pujāte un Dainis Bruģis.  Katalogā ietverti Eduarda Kļaviņa, Imanta Lancmaņa, Sarmītes Fogeles, Edvardas Šmites, Anitas Meinartes, Daiņa Bruģa un Intas Pujātes raksti, kas veltīti portreta žanram. Kataloga prezentācija notiks 27.oktobrī Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē.

Rundāles pils muzejs mākslas attīstības pētīšanu uzsāka jau tālajā 1975.gadā. Ar šo brīdi aizsākās tematiska izstāžu cikla veidošanās. Pēc 11 gadiem, 1986.gadā tika atklāta pirmā izstāde „17.gs. portrets Latvijā”, tālāk darbs turpinājās vēl 11 gadus, līdz atklāja nākamo izstādi „F.H.Barizjens un viņa laiks”, kurā tika atainota 18.gs. glezniecības tēma.

Noslēdzot 18.gs.mākslas attīstības izpēti tika uzsākts darbs pie nākošās – 19.gadsimta glezniecības tēmas. Arī šī gadsimta portretu izpēte prasīja 11 garus gadus, lai veiktu mākslas darbu atlasi, apbraukājot citus Latvijas muzejus, un ievērojamu restauratoru darbu, kas bija nepieciešams, lai sagatavotu eksponātus izstādīšanai.

Izstāde „19.gs.portrets Latvijā” tika atklāta 2008.gadā. Šī bija apjomīgākā portreta tēmai veltītā izstāde, kāda līdz šim organizēta Latvijā, un tajā vienkopus bija skatāmi ap 600 eksponātu no Latvijas un ārzemju muzeju krājumiem, kā arī privātām kolekcijām. Izstādē skatītājam bija iespēja vērot portreta mākslas virzību no vēl 18. gadsimta ietekmētiem darbiem gadsimta sākumā līdz pat gadsimta beigām, kad portreta žanrā sevi spilgti pieteica jaunie latviešu mākslinieki. Vienlaikus izstāde krāšņi atklāja 19. gadsimta Latvijas sabiedrības kopainu, kurā līdzās augsta ranga ierēdņiem, karavadoņiem un garīdzniekiem skatāmi zinātnieki, rakstnieki un aktieri, līdzās vācbaltu aristokrātiem un krievu tirgotājiem – latviešu zemnieki, amatnieki un pirmās atmodas darbinieki.

DSC08367DSC08369

Muzeja direktors Imants Lancmanis stāsta: „Izstādē atlasītie un izstādītie portreti kataloga „Portrets Latvijā. 19.gadsimts” autoriem Dainim Bruģim un Intai Pujātei rosināja turpināt izpēti, lai precizētu darbos attēlotās personas un viņu likteņus. Kataloga sagatavošana izvērsās sarežģītāka, nekā sākumā varēja iedomāties, jo attēloto personu likteņi un stāsti izteiksmīgi raksturo visas Latvijas attīstību 19.gadsimtā”.

DSC08370DSC08371

Izdevuma kataloga daļā iekļauti 565 portreti – darbi, kuri bija redzami izstādē, kā arī daži eksponāti, kas izstādei atlasīti, taču netika parādīti vietas trūkuma dēļ. Katalogā darbi kārtoti pēc mākslinieku uzvārdu alfabēta, sniedzot arī īsu mākslinieku biogrāfiju. Par katru portretu sniegta pamatinformācija, kā arī īsa attēloto personu biogrāfija, cik tā ir zināma.

DSC08376DSC08378

Muzeja direktors I.Lancmanis piebilst, ka nākotnē plānots atgriezties pie 18.gs. glezniecības mākslas, lai sagatavotu un izdotu katalogu par izstādi „F.H.Barizjens un viņa laiks”.

Informāciju sagatavoja:
Ruta Bemberga
Rundāles pils muzeja
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.:63962274; 25421366
pr@rundale.net/

Footer menu LV