Nereti Rundāles pils muzeja apmeklētājiem rodas jautājumi par pils vēsturi un sadzīvi. Daži no tiem mums šķita tik interesanti un neparasti, ka nolēmām ar atbildēm iepazīstināt plašāku auditoriju.
Sadaļā “Apmeklētājs jautā” uzzināsiet atbildes uz jautājumiem, kurus ikdienā uzklausa muzeja gidi un zāļu uzraugi.
Kur Bīrons dabūja naudu, lai uzceltu pili?
Galvenais Ernsta Johana Bīrona bagātības avots bija Krievijas ķeizarienes Annas Joanovnas dāvinājumi. Vēl vērā ņemams ienākumu avots bija arī dāvanas no ārzemju sūtņiem un dažādām augstdzimušām personām, kas ar Bīrona palīdzību cerēja iegūt ķeizarienes labvēlību. Daļa līdzekļu tika iegūti no hercogam Bīronam piederošajām saimniecībām.
Kur kara laikā tika glabātas pils mēbeles?
Precīza inventāra saraksta trūkums neļauj secināt, kur un kādas mēbeles attiecīgajā laikā glabātas, bet liecības par plašajiem postījumiem, kas nodarīti pilij ap 1812. gadu, turpinoties Napoleona kampaņai Latvijas teritorijā, ļauj secināt, ka toreiz mēbeles palikušas pilī. Pirmā pasaules kara gados vairākums pils inventāra zudis: iznīcināts, izlaupīts. Daļu inventāra jau laikus bija aizvedis pēdējais Rundāles pils īpašnieks – grāfs Šuvalovs. Kad norisinājās Otrais pasaules karš, pilī tikpat kā vairs nebija mēbeļu, kas būtu sargājamas un glabājamas.
Vai pilī bija tualetes? Kur tajā laikā kārtoja dabiskās vajadzības?
1736. gada pils plānā ir atzīmētas vairākas vietas, kur atradās tualetes – gan staļļos, gan pils pirmajā un otrajā stāvā. Jau kopš 16. gadsimta populāri bija arī pārvietojamie tualetes podu krēsli, kas papildināja stacionārās atejvietas. Kā naktspodus izmantoja Ķīnā pasūtītus porcelāna podus ar rokturi un vāku. 18. gadsimtā dāmu ērtībām tika izgudrota īpaša krūze urīnam garena mērces trauka formā, kuru iedēvēja par burdalū, pieminot jezuītu priesteri Luiju Burdalū (Bourdaloue; 1632 -1704), kurš bija slavens ar saviem aizraujošajiem, bet ārkārtīgi garajiem sprediķiem.
Kāpēc pils pagalmā pie staļļiem ir tikai smiltis, bet nav iekopts dārzs?
Kariešu pagalms ir izveidots pils būvniecības otrajā periodā (1764–1768). Rundāles pils restaurācijas sākumā kariešu pagalms bija aizaudzis ar kokiem. 1976. gadā kokus izcirta un atstāja tikai vienu zirgkastaņu kā liecinieci pēdējā pils īpašnieka grāfa Šuvalova iecerei kariešu pagalmu aizaudzēt. Kariešu pagalmā nav plānots ierīkot dārzu vai izveidot asfaltētus celiņus.
Vai Bīronu dzimtas pēcteči var pieteikt tiesības uz pili?
1795. gadā Kurzemes-Zemgales hercogisti iekļāva Krievijas impērijas sastāvā un hercogs Pēteris parakstīja atteikšanos no hercogistes troņa. Imperatore Katrīna II nopirka visus Bīronu dzimtas īpašumus par diviem miljoniem rubļu, taču parādu dēļ daļa summas netika izmaksāta. Rundāles muiža tika novērtēta par 400 000 dālderiem, tai līdzi nāca 40 000 dālderu liels parāds.
Kādas šodienas valstis bija Kurzemes-Zemgales hercogistes teritorijā?
Kurzemes-Zemgales hercogiste pastāvēja no 1561. līdz 1795. gadam. Hercogiste atradās mūsdienu Latvijas teritorijā, Daugavas kreisajā krastā.
Kāpēc pils celtniecībai izvēlējās šo vietu?
Tolaik Kurzemē nebija nopērkamu plašu zemes īpašumu. Rundāles muižas komplekss bija nolaists un saimnieciski vāji attīstīts. Ernsta Johana Bīrona pilnvarotajam Krievijas imperatores kambarkungam Ernstam Johanam fon Butlaram, kurš bija arī Rundāles muižas īpašnieku bērnu aizbildnis, nācās izmantot personīgo ietekmi, lai šis īpašums par 42 000 dālderiem tiktu pārdots vēlākajam Kurzemes-Zemgales hercogam.
Kur pilī atradās bērnu istabas?
Nav ziņu par to, ka Rundāles pils projektā sākotnēji būtu paredzētas īpašas telpas bērniem. Jāņem vērā fakts, ka pils būvniecība tika pilnībā pabeigta 1768. gadā, kad hercoga Ernsta Johana bērni jau bija pieauguši. Iespējams, bērnu vajadzībām tika pielāgoti viesu apartamenti rietumu korpusa ziemeļu gala otrā stāva telpās. Kādreizējos viesu apartamentus tagad aizņem muzeja direkcija, bibliotēka, darba telpas un arhīvs.
Vai 18. gadsimtā tiešām jau bija biljards?
Biljardam ir sena vēsture. Dažos avotos tiek apgalvots, ka biljardam līdzīga spēle spēlēta jau Senajā Grieķijā 6. gadsimtā pirms mūsu ēras. Latvijā pirmie biljarda galdi bijuši Kurzemes hercogu pilīs Jelgavā un Rundālē. Laika gaitā biljards un tā piederumi piedzīvojuši daudz izmaiņu, piemēram, sākotnēji sitieni tika izdarīti ar koka vālīti, vēlāk to nomainīja koka nūja ar paplatinātu galu.
Kam cēla Rundāles pili?
Rundāles pils tika celta topošajam Kurzemes-Zemgales hercogam Ernstam Johanam Bīronam kā vasaras rezidence.
Kāpēc pie hercogienes gultas ir krucifikss? Vai tāpēc, ka viņa daudz slimoja un šī ir viņas mirstamgulta?
18. gadsimta ziloņkaula krucifikss virs hercogienes gultas ir novietots, lai atgādinātu par viņas dievbijību. Ir zināms, ka hercogiene Benigna Gotlība, hercoga Ernsta Johana sieva, ir rakstījusi Dievam veltītu dzeju un melodijas. 1772. gadā Jelgavā izdots viņas autorkrājums ar 22 dziesmām vācu valodā “Lielā krusta nesēja”.
Vai pilī ir saglabājušies logi no 18. gadsimta?
No 18. gadsimta pirmās puses ir saglabājušās stiklotas ozolkoka durvis, kuras ved no hercoga ģērbistabas uz balkonu pils pagalmā. Savukārt hercoga pirmās tualetes priekštelpā var aplūkot vēsturiskās loga rūtis. Tās ir izgatavotas, izmantojot senas tehnoloģijas, kā stikla lējums vai no izpūstas, saplacinātas stikla lodes izgrieztas plāksnes.
Kur gulēja Katrīna?
Katrīna II, dēvēta arī par Katrīnu Lielo, bija Krievijas ķeizariene laika posmā no 1762. līdz 1796. gadam. Ar viņas pavēli tika atjaunotas Rundāles pils pirmā īpašnieka Ernsta Johana Bīrona tiesības uz Kurzemes-Zemgales hercogisti. Ir zināms, ka 1767. gada 3. oktobrī ar vērienīgu uguņošanu Rundāles pils dārzā tika atzīmēta Katrīnas II kronēšanas gadadiena. Tomēr nav nekādu faktu, kas liecinātu par pašas ķeizarienes viesošanos un nakšņošanu Rundāles pilī.
Kāpēc telpu durvis ir dažādas – gan nekrāsotas, gan krāsotas?
Pirmajā būvniecības periodā no 1736. līdz 1740. gadam Rundāles pils telpu durvis un to ailas izgatavoja no vaskota ozolkoka. Savukārt otrajā būvniecības periodā no 1764. līdz 1768. gadam darināja skujkoka durvis, kas tika nokrāsotas gaiši pelēkā tonī. Mūsdienās atbilstošais durvju tonis ir panākts ar pusmatētu eļļas krāsojumu.
Kāda funkcija 18. gadsimtā bija Rožu istabai, ar ko tur nodarbojās?
Rožu istaba ir viens no trim hercoga parādes apartamentu saloniem. Diemžēl līdz mūsdienām nav saglabājies neviens hercoga galma dzīves apraksts, kas konkrēti norādītu, kādām norisēm telpa tika izmantota.
Filmā “Rīgas sargi” attēlota pils degšanas aina. Vai un kad tas notika?
Bermonta-Avalova armija 1919. gadā pilij nodarīja vislielāko postu tās pastāvēšanas vēsturē – pils tika demolēta. Bermontieši dedzināja durvis, sienu paneļus, kāpņu balustrus, bet atturējās nodedzināt visu ēku. Kad norisinājās pils atbrīvošana, bermontieši apšaudīja Latvijas brīvības cīņu dalībniekus, tomēr, par laimi, tas neizraisīja ēkas aizdegšanos.
10.10.2022