Tēlniecības darbu krājums sastāv no divām apjoma un rakstura ziņā ļoti atšķirīgām daļām. Vienu no tām veido Eiropas tēlniecības darbi no marmora un bronzas, otru – Latvijas sakrālā koktēlniecība, t. i., baznīcu iekārtas priekšmeti (altāri, kanceles, skulptūras). Atsevišķu grupu veido memoriālā akmenskaluma darbi, kuru vidū ir daži Eiropas meistaru darbi (Paolo Triskorni firstienes Šarlotes Līvenes kapa piemineklis, Johana Gotfrīda Šadova darbnīcā tapusī Kristiana fon Rūendorfa urna). Lielākais memoriālais komplekss nāk no Dundagas baznīcas, kur 18. gadsimta beigās firsts Karls fon der Osten-Sakens bija izveidojis dzimtas slavenāko pārstāvju pieminekļu galeriju. Lielākā daļa kapu pieminekļu – kapu plāksnes, krusti, urnas – ir vietējo akmeņkaļu darbi.
Nezināms mākslinieks. Firsta Karla fon der Osten-Sakena kapa piemineklis. Vācija, Berlīne, 18. gs. beigas
Frīdrihs Hāgemans (Johana Gotfrīda Šadova darbnīca). Kristiāna fon Rūendorfa kapa piemineklis. Vācija, Berlīne, 1803
No Eiropas marmora skulptūrām jāmin romiešu ārstniecības dieva Eskulapija un grieķu filozofa Zenona statujas no Virtembergas hercoga Aleksandra kolekcijas Zaļāsmuižas pilī, bet Menelāja galva un grupa ”Amors un Psīhe” senāk atradās Mežotnes pilī.
Pa labi. Krucifikss no Codes baznīcas. Kurzeme, 17. gs. b. Pa kreisi. Krucifikss no Salgales baznīcas. Kurzeme, Ventspils, Johana Mertensa darbnīca, 1722
Izcilais sakrālās koktēlniecības darbs – Nikolausa Sefrensa Jaunākā darinātā (1704-1709) Lestenes baznīcas iekārta – tiek pakāpeniski restaurēts un no muzeja krājumiem pārvests uz sākotnējo atrašanās vietu. Muzejā joprojām glabājas Salgales, Griezes, Zemītes, Bauskas, Brunavas, Sakas un citu baznīcu kokgriezumu iekārtas priekšmeti. Altāra krucifiksu vidū vecākā ir 17. gadsimta sākumā darinātā Kristus statuja no Balgales baznīcas. Ļoti rets priekšmets ir divi lieli kokgriezuma svečturi ar akanta lapu vijumiem un eņģelīšu figūrām, kas 17. gadsimta beigās izgatavoti Augstkalnes (Mežmuižas) baznīcai.
14.04.2021