No 25.maija apskatei atvērts hercoga otrais darba kabinets

2013. gada 24. maijā, Rundāles pils 277. dzimšanas dienā, tika atklāts pilnībā restaurētais hercoga otrais darba kabinets. Darba kabineta restaurācija notikusi Borisa un Ināras Teterevu fonda „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 – 2014” programmas ietvaros. Kabineta atklāšanas svinīgās uzrunas teica LR Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende,  mecenāts Boriss Teterevs un Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Hercoga otrais darba kabinets Rundāles pils interjeru vidū ieņem īpašu vietu, jo tā ir vienīgā apartamentu telpa, kuras sienas ir apgleznotas. Tas nav raksturīgi 18. gadsimta dzīvojamām telpām, kas parasti ieguva sienu apvilkumu ar auduma tapetēm.

Hercoga otrā darba kabineta supraports
Hercoga otrā darba kabineta sienas gleznojuma fragments

Darbu veicējs, restaurācijas uzņēmuma „Rokajs” vadītājs Gunārs Grīnfelds stāsta: „Hercoga kabineta restaurācija bija ilgstoša un sarežģīta, jo kopš 1864. gada tās sienas pakāpeniski bija pārklājušas četras eļļas krāsas kārtas. Piecu gadu laikā mēs strādājām pie sienas attīrīšanas no pārkrāsojumu kārtām, konservācijas un zudušo vietu retušas”.

 Pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda programmai „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010-2014” ir izdevies panākt jaunas telpas atvēršanu apmeklētājiem.

Hercoga kabineta kamīns tapis pils celtniecības pirmajā periodā 18. gs. 30. gados, jau 19. gadsimtā ticis nomainīts pret krāsni.  Kamīnu atjaunoja pēc nosegplāksnes kontūras, kas iezīmējās uz to ietverošā gleznojuma, kā arī pēc analoģiskiem tā laika kamīniem Eiropā. Saglabājusies sākotnējā dēļu grīda, telpas stūrī aiz stiklotām druvīm redzama vēsturiskā trīs blakus telpu kurināšanas sistēma.

„Kabinetu izdevies iekārtot ar augstvērtīgiem mākslas priekšmetiem, kuru vidū izceļas Parīzes meistara Antuāna Matjē Kriāra 18. gadsimta vidū darināts rakstāmgalds, uz kā redzams ap 1775. gadu izgatavots Romas juveliera Antonio Fornari sudraba rakstāmlietu komplekts un franču rokoko zeltītas bronzas svečturi. Savukārt masīvie, zeltītie itāļu vēlīnā baroka krēsli un monumentālais kamīna spogulis sasaucas ar mākslinieku Frančesko Martini un Karlo Cuki sienas gleznojuma dinamiskajiem ornamenta motīviem, piešķirot telpai greznību un svinīgumu” atzīmē muzeja direktors I. Lancmanis.

Tintnica
Rakstāmpiederumu komplekts, sudrabs, Itālija, Roma, ap 1770.g.-1775.g., Džovanni Antonio Fornani, meistars no 1760.g., miris 1810.g.

 1736. gada 24. maijā tika ielikts pils pamatakmens un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts kā Rundāles pils dzimšanas diena, kas tiek atzīmēta katru gadu 24. maijā.

Rundāles pils 277. dzimšanas dienas pasākumā apskatei tiks atvērtas divas jaunas telpas dekoratīvās mākslas ekspozīcijā „No gotikas līdz jūgendstilam”. Tajās būs apskatāmas muzeja krāšņu un sakrālās mākslas kolekcijas.

Apmeklētāju apskatei restaurētais Hercoga otrais darba kabinets būs pieejams no 25. maija.

Uzziņai:

*** Pils restaurācijas pabeigšanai, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fondam ir izstrādāta „Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programma 2010-2014”, kuras galvenās vadlīnijas paredz vairāku telpu pilnīgu restaurāciju (Biljarda zāle, hercoga Ernsta Johana bibliotēka, hercoga otrais darba kabinets). To pabeidzot, Rundāles pils iegūs ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļausies pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli, līdzās Pēterhofas ansamblim pie St. Pēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.

*** Rundāles pils muzeja pastāvīgā ekspozīcija „No gotikas līdz jūgendstilam” atklāta 2012. gada 24. maijā, ietver piecas telpas un stilistisko laika posmu no vēlās gotikas līdz vēlajam barokam (15. gs. b. – apm. 1740. g.). Turpmāk katru gadu ekspozīciju paredzēts papildināt, lai līdz 2016. gadam tā būtu pabeigta. Ekspozīcija sniedz priekšstatu par galvenajiem dekoratīvās mākslas stiliem un to nacionālajām īpatnībām Eiropā un Latvijā.

Rundāles pils ir viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ārvalstu tūristiem Latvijā, kā arī vienīgā ekskluzīvā lokācija valsts līmeņa prezentācijas pasākumiem, starptautiskiem mākslas un mūzikas festivāliem, biznesa vides prezentāciju pasākumiem. Rundāles pils ir visapmeklētākais muzeja komplekss Latvijā, kas atvērts apmeklētājiem visu gadu un katru dienu.