Rundāles tauriņu māja

Vasara ir īstais laiks, lai izzinātu, iepazītu un atklātu! Līdzās Rundāles pilij savas durvis ver – tropu tauriņu māja! 

Zilai morfīds

Tauriņu mājā, kas atrodas iepretim Rundāles pils dārzam, būs iespējams apskatīt abpus ekvatoram esošo mitro tropu mežu krāšņos iemītniekus – tauriņus. Līdzās tauriņiem labi jūtas skanīgās balsīs čivinošie kanārijputniņi un rīsu žubītes, savukārt baseinā un akvārijā nesteidzīgi peld bruņurupuči un zivis. Šeit varēs izzināt tauriņa mūža ceļojumu, kas dažkārt ir tikpat raibs kā tā spārni.

Tauriņu māja piedāvā iepazīt vairāk nekā 15 dažādu tropu tauriņu sugu vienuviet. Apmeklētāju favorīts neapšaubāmi būs zilais morfīds, kas atceļojis no tālās Kostarikas. Zilais morfīds ir viena no krāšņākajām tauriņu sugām pasaulē. Šo tauriņu spārnus klāj caurspīdīgas zvīņas, kas, atstarojot saules starus, iekrāsojas metāliski zilā krāsā. Savukārt Atlasa gigantiskais tauriņš var lepoties ar spārnu plētumu no 16 cm līdz 32 cm. Tā mūžs ir tikai 10 dienu, jo tauriņš neuzņem jaunu enerģiju ēdot – tam vienkārši nav mutes. Pārējie tauriņi dzīvo līdz pat mēnesim, pārtiekot no augļu sulas un dažādu ziedu nektāra. Skaistais Indijas lapu tauriņš ir maskēšanās meistars, un klipers spēj attīstīt līdz pat 20–40 km/h lielu lidojuma ātrumu.

Neatkarīgi no laikapstākļiem apmeklētājus tauriņu mājā vienmēr sagaidīs krāsaina, silta un skaista tropu vasara. Gaisa temperatūra atbilstoši dabiskajai tauriņu dzīves videi tiek uzturēta ap 25 līdz 30 grādiem, gaisa mitrums var sasniegt pat 90 %.

Ekspozīcijas telpā apmeklētāju apskatei pieejams īpašs inkubators, kurā var vērot brīnumaino pārvērtību procesu – tauriņu šķilšanos no kūniņām.

Pūčtauriņš

Iesākot sezonu, lepojamies ar ievērojamu skaitu pūčtauriņu, kas ir Caligo ģints pārstāvji. Caligo nozīmē “tumsa”, aktivitātes periods šiem tauriņiem ir krēsla. Dienā tie veic vien nelielus pārlidojums, nolidojot tikai pāris metru. Šī iemesla dēļ tie ir viegli upuri dažādiem pretiniekiem. Pūčtauriņi ir pazīstami ar savdabīgiem rotājumiem uz spārniem, kas atgādina pūces acis, savukārt aizvērtu spārnu gali izskatās pēc čūskas galvas. Vai nav izcils risinājums, lai aizbiedētu naidniekus? Tauriņi sastopami galvenokārt lietus mežos Centrālamerikā un Dienvidamerikā, to izmērs ir salīdzinoši liels, sākot no 6 līdz pat 20 cm spārnu atvērumā. Rundāles tauriņu mājā apskatāmi divu veidu pūčtauriņi ar dažādām spārnu nokrāsām.

Tauriņu mājas ieejas biļete ir derīga visu apmeklējuma dienu. Atkarībā no tauriņu sugas, diennakts stundas un laikapstākļiem mainās arī tauriņu aktivitāte. Vislabākais tauriņu vērošanas laiks ir pusdienlaiks.

Tauriņi jāvēro ar acīm, neņemot tos ne rokā, ne plaukstā. Ja vēlas, tad tie paši nolaižas uz apmeklētājiem.

Darba laiks:
Tropu tauriņu māja atvērta līdz 22. septembrim
darbdienās no plkst. 11.00 līdz 17.00
sestdienās, svētdienās un svētku dienās no plkst. 11.00 līdz 18.00 (darba laiks var mainīties atkarībā no cilvēku intereses un pieprasījuma)

Cenas:

  • pieaugušajiem 5,00 EUR
  • bērniem no 4 līdz 18 gadiem 3,00 EUR
  • pensionāriem (uzrādot pensionāra apliecību) 4,00 EUR
  • ģimenes biļete (divi pieaugušie un 2–4 bērni) 14 EUR
  • pieaugušo grupas, sākot no 15 cilvēkiem, 4,00 EUR
  • bērnu grupas, sākot no 15 cilvēkiem, 2,50 EUR
  • studentiem (uzrādot derīgu apliecību) 4,00 EUR
  • cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (uzrādot derīgu apliecību) 4,00 EUR

Ieeja bez maksas:

  • bērniem līdz 3 gadu vecumam
  • bērniem ar īpašām vajadzībām
  • 2 skolotājiem vai grupas vadītājiem, kas pavada klasi (sākot no 15 cilvēkiem)

 

 

Footer menu LV