Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros Rundāles pils muzejs noorganizēja tikšanos ar Bauskas Invalīdu biedrības pārstāvjiem, lai izvērtētu muzeja pieejamības un drošības stiprās un vājās puses. Šā gada Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēmai “Kultūras mantojuma pieejamība un drošība” bija izvirzīti trīs galvenie virzieni: publiskā pieejamība, piekļuve cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un drošība, kas iekļauj arī sabiedrības atbildību par kultūras vērtību saglabāšanu.
Rundāles pils muzejs jau ir veicis nozīmīgus soļus, lai nodrošinātu pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Piemēram, pie atsevišķām pils ieejām ir izveidoti pandusi, kas nodrošina ērtāku iekļūšanu pilī cilvēkiem ratiņkrēslos. Ar muzeja darbinieka palīdzību, izmantojot pacēlāju, iespējams pārvietoties starp pils stāviem. Personām ar īpašām vajadzībām un viņu pavadoņiem ir atļauts iebraukt muzeja teritorijā ar automašīnu, lai saīsinātu ceļu no stāvlaukuma līdz pils ieejai.
Kopā ar Bauskas Invalīdu biedrības pārstāvēm Baibu, Laimu un Tamāru tika veikts ceļš no stāvlaukuma līdz ieejai pilī un pacēlājam un apskatīta pils pamatekspozīcija. Pēc tam notika auglīga diskusija. Apmeklējuma galvenais mērķis bija novērtēt, cik pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem muzejs ir pašlaik un kas vēl būtu uzlabojams.
Secinājumi un turpmākie uzlabojumi
Viena no svarīgākajām atziņām – muzejam vajadzētu vairāk informēt sabiedrību par iespējām apmeklētājiem ar kustību traucējumiem. Piemēram, atgādināt, ka cilvēkiem ar pirmās grupas invaliditāti un viņu pavadoņiem, kā arī cilvēkiem ar otrās grupas invaliditāti apmeklējums Rundāles pils muzejā un franču dārzā ir bez maksas. Turklāt muzejs piedāvā arī iepriekš rezervēt ratiņus gan iekštelpu, gan franču dārza apskatei.
Tuvākajā nākotnē plānots izvietot papildu informatīvās zīmes muzeja teritorijā, kas norādīs uz ērtākām piekļuves iespējām. Šīs iniciatīvas mērķis ir turpināt uzlabot Rundāles pils muzeja pieejamību un drošību, padarot to pieejamāku ne tikai cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet visiem apmeklētājiem.
Iekļaujoša pieeja veicina vienotību
Rundāles pils muzejs izsaka sirsnīgu pateicību Bauskas Invalīdu biedrības pārstāvēm par vērtīgajām atziņām un ierosinājumiem. Šādas tikšanās ir būtiskas, jo ļauj iegūt tiešu pieredzi un ieteikumus, kas palīdz uzlabot pieejamību. Rūpējoties ne tikai par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī uzlabojot vispārējo apmeklētāju pieredzi, vēlamies padarīt muzeju draudzīgāku un ērtāku dažādām sabiedrības grupām.
Digitālā pieejamība un atbalsts
Rundāles pils muzeja pamatekspozīcijas telpās ir izvietoti digitāli stendi, kuros pieejama informācija par katru telpu un tajā apskatāmajiem priekšmetiem. Turklāt informācija ir pieejama arī tiešsaistē muzeja mājaslapā, kur to var ērti izmantot gan apmeklējuma laikā muzejā, gan mājās vai citviet. Tiešsaistes programma “Digitālais gids” nodrošina piekļuvi muzeja pamatinformācijai gan audio formātā, gan lasāma teksta formā, tādējādi padarot muzeja saturu pieejamāku arī cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem.
Plānojot Rundāles pils muzeja apmeklējumu, aicinām ielūkoties muzeja mājaslapas sadaļā “Nokļūšana”, kur atrodama informācija par ērtu nokļūšanu līdz muzeja ieejai.
Atvērti dialogam un ierosinājumiem
Rundāles pils muzejs vienmēr būs atvērts dialogam un sabiedrības ierosinājumiem, lai veidotu vidi, kas pieejama visiem apmeklētājiem, neatkarīgi no viņu iespējām.
11.09.2024.