LSO koncerts 11. jūnijā

Liepājas Simfoniskais orķestris ar pianisti Pinu Napolitano koncertēs Rundālē

11. jūnijā plkst. 17 Rundāles pils Baltajā zālē Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā sniegs koncertu kopā ar izcilu itāļu pianisti Pinu Napolitano, atskaņojot Arnolda Šēnberga Klavierkoncertu.

PianistePina_1
Itāļu pianiste Pina Napolitano

Slavas zenītā Pina Napolitano nonāca 2012. gadā, kad tika izdots viņas pirmais CD ieraksts ar visiem Arnolda Šēnberga klaviermūzikas darbiem, izpelnoties izcilas atsauksmes pasaules mūzikas kritiķu vidū. Lielus panākumus pianiste guvusi, atskaņojot arī Lista, Ravēla un Bartoka mūziku. Pēdējā laikā viņa pievērsusies Jaunās Vīnes skolas mūzikai. Gluži pretēji daudziem citiem interpretiem, Pina Napolitano uzskata, ka tā ir ļoti emocionāla un ekspresīva, nevis tikai intelektuāls piedzīvojums. Publiku sajūsmina ne vien viņas skaidrais, elegantais un skaistais tonis, bet arī virtuozitāte un spēja koncertus vienmēr atskaņot no galvas. To pianiste dara nevis tālab, lai atstātu iespaidu uz publiku, bet lai maksimāli koncentrētos. Pina Napolitano regulāri sniedz koncertus un meistarklases Eiropā un Krievijā.

Kopā ar itāļu pianisti Liepājas Simfoniskais orķestris jūnijā koncertzālē „Lielais dzintars” strādā pie ierakstiem, lai vēl šogad amerikāņu kompānijas ODRADEK RECORDS paspārnē laistu klajā  albumu ar ievērojamo 20. gs. komponistu Arnolda Šēnberga, Bēlas Bartoka un Ernsta Kreneka mūziku.

Koncertā Rundāles pilī tiks atskaņots aptuveni 25 minūtes ilgais austriešu komponista Arnolda Šēnberga Klavierkoncerts, kas sarakstīts 1942. gadā. Tas ir viens no komponista vēlīnajiem darbiem, komponēts Amerikā, uz kurieni viņš bija spiests emigrēt savas ebreju izcelsmes dēļ. Darba manuskriptā pirms katras koncerta daļas ir piezīmes, kas norāda uz autobiogrāfisku saikni starp darbu un tā autoru, un bēgļiem kopumā – „Dzīve bija tik viegla”, „Pēkšņi izcēlās naids”, „Tika radīta nāves situācija” un „Taču dzīve turpinās” (“Life was so easy”, “Suddenly hatred broke out”, “A grave situation was created”, and “But life goes on”). Katra no tām sasaucas ar attiecīgu muzikālo izteiksmi. Publicētajā gala versijā Šēnbergs gan nolēma šīs piezīmes neiekļaut.

Klausītāji varēs baudīt arī vienu no populārākajiem un biežāk atskaņotajiem klasiskās mūzikas skaņdarbiem pasaulē – pēc II pasaules kara bieži par uzvaras simfoniju dēvēto Ludviga van Bēthovena Piekto simfoniju, kas pirmo reizi atskaņota 1808. gadā Vīnē. Par simfonijas ievadmotīvu pats Bēthovens teicis: “Tā liktenis klauvē pie durvīm!” Leģenda vēsta, ka šo motīvu iedvesmojusi dzeltenās stērstes dziesma, ko Bēthovens dzirdējis, pastaigājoties parkā. Simfonijā atspoguļota cīņa starp cilvēku un likteni.

Bēthovens to rakstījis aptuvenis četrus gadus, paralēli strādājot pie citiem, arī lielformāta darbiem. Tobrīd pasaulē norisinājās Napaleona kari, Bēthovenam bija pāri 30, un viņa personīgo dzīvi ļoti ietekmēja arvien pieaugošais kurlums. Pirmatskaņojumu Piektā simfonija piedzīvoja reizē ar Sesto simfoniju un citiem Bēthovena darbiem vairāk nekā četru stundu ilgā koncertā, kuru diriģējis pats komponists. Publika jau bija pagurusi no ilgā koncerta, turklāt pēdējā skaņdarbā pēc kāda mūziķa pieļautās kļūdas Bēthovens atskaņojumu pārtraucis un licis sākt no jauna.

Biļetes uz koncertu var iegādāties visās „Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv. Vairāk informācijas www.koncertirundale.lv un www.lso.lv.


Informāciju sagatavoja:
Iveta Vēvere
Liepājas Simfoniskais orķestris

Footer menu LV