Liepu dzīvžoga atjaunošana

Rundāles pils Kariešu pagalms, ko no ziemeļu puses ietver pusloka staļļu ēkas, līdz šim abās pusēs bija norobežots ar liepu dzīvžogu.
Pirmoreiz dzīvžogu atjaunoja 1980. gadā, iestādot divas platlapu liepu rindas. Šogad liepu dzīvžogs līdz ar pavasara atnākšanu sāka nīkuļot, pietiekami neizplauka, tāpēc tika nolemts slimos kokus likvidēt un aizstāt ar jauniem.

Augusta sākumā  liepu dzīvžogu nozāģēja un celmus izraka. Dzīvžoga vietā veikti ievērojami darbi – līdzšinējā žoga platība palielināta divkārt, lai pilnībā nomainītu augsni un sagatavotu atbilstošu stādāmo vietu ar drenējošo slāni un jaunu augsni, kas bagātināta ar kompostu. Jaunā dzīvžoga veids būs atšķirīgs  – ar koka treļāža žogu, kura aizmugurē liepas tiks audzētas špalerā ar sāniski formētiem zariem.

Veicot rakšanas darbus, tika atrasti pils būvniecības pirmā perioda staļļu R korpusa ārējās sienas pamatakmeņi. Tātad apstiprinājās fakts, ka staļļi bijuši uzcelti  jau pirmajā Rundāles pils būvperiodā līdz 1740. gadam. Otrajā būvperiodā staļļu konfigurācija mainīta, tie uzbūvēti puslokā, kā tas redzams vēl joprojām.

Dekoratīvā žoga montāža un augsnes sagatavošana stādīšanai notiks šajā rudenī, bet  2019. gada pavasarī tiks iestādītas Holandes liepas, kādas augušas arī hercoga dārza dzīvžogos.

Izrakto dzīvžogu vieta Kariešu pagalmā, attēlā sarkanā krāsā atzīmētajā laukumā
Footer menu LV