Hercoga otrā darba kabineta atklāšana

2013. gada 24. maijā, Rundāles pils 277. dzimšanas dienā, tika atklāts pilnībā restaurētais hercoga otrais darba kabinets. Darba kabineta restaurācija notikusi Borisa un Ināras Teterevu fonda „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 – 2014” programmas ietvaros. Kabineta atklāšanas svinīgās uzrunas teica LR Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende,  mecenāts Boriss Teterevs un Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Hercoga otrais darba kabinets Rundāles pils interjeru vidū ieņem īpašu vietu, jo tā ir vienīgā apartamentu telpa, kuras sienas ir apgleznotas. Tas nav raksturīgi 18. gadsimta dzīvojamām telpām, kas parasti ieguva sienu apvilkumu ar auduma tapetēm.

Darbu veicējs, restaurācijas uzņēmuma „Rokajs” vadītājs Gunārs Grīnfelds stāsta: „Hercoga kabineta restaurācija bija ilgstoša un sarežģīta, jo kopš 1864. gada tās sienas pakāpeniski bija pārklājušas četras eļļas krāsas kārtas. Piecu gadu laikā mēs strādājām pie sienas attīrīšanas no pārkrāsojumu kārtām, konservācijas un zudušo vietu retušas”.

 Pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda programmai „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010-2014” ir izdevies panākt jaunas telpas atvēršanu apmeklētājiem.

Hercoga kabineta kamīns tapis pils celtniecības pirmajā periodā 18. gs. 30. gados, jau 19. gadsimtā ticis nomainīts pret krāsni.  Kamīnu atjaunoja pēc nosegplāksnes kontūras, kas iezīmējās uz to ietverošā gleznojuma, kā arī pēc analoģiskiem tā laika kamīniem Eiropā. Saglabājusies sākotnējā dēļu grīda, telpas stūrī aiz stiklotām druvīm redzama vēsturiskā trīs blakus telpu kurināšanas sistēma.

„Kabinetu izdevies iekārtot ar augstvērtīgiem mākslas priekšmetiem, kuru vidū izceļas Parīzes meistara Antuāna Matjē Kriāra 18. gadsimta vidū darināts rakstāmgalds, uz kā redzams ap 1775. gadu izgatavots Romas juveliera Antonio Fornari sudraba rakstāmlietu komplekts un franču rokoko zeltītas bronzas svečturi. Savukārt masīvie, zeltītie itāļu vēlīnā baroka krēsli un monumentālais kamīna spogulis sasaucas ar mākslinieku Frančesko Martini un Karlo Cuki sienas gleznojuma dinamiskajiem ornamenta motīviem, piešķirot telpai greznību un svinīgumu” atzīmē muzeja direktors I. Lancmanis.

1736. gada 24. maijā tika ielikts pils pamatakmens un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts kā Rundāles pils dzimšanas diena, kas tiek atzīmēta katru gadu 24. maijā.

Rundāles pils 277. dzimšanas dienas pasākumā apskatei tiks atvērtas divas jaunas telpas dekoratīvās mākslas ekspozīcijā „No gotikas līdz jūgendstilam”. Tajās būs apskatāmas muzeja krāšņu un sakrālās mākslas kolekcijas.

Apmeklētāju apskatei restaurētais Hercoga otrais darba kabinets pieejams no 2013. gada 25. maija.

09.04.2020