Dārza svētki 2013

Rundāles pilī 29.jūnijā septīto reizi norisinājās Dārza svētki, kas, visskaistākajā rožu ziedēšanas laikā, pulcināja tūkstošiem interesentu ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm.

Katru gadu svētki notikuši par dažādām kokaugu un krūmu, sīpolpuķu un rožu tēmām. Šī gada tēma veltīta vēsturiskajām oranžērijām. Dienas laikā no plkst. 12:00 apmeklētāji varēja iepazīties ar interesantām prezentācijām par oranžēriju vēsturi un vēsturiskajiem augiem oranžērijās. Svētku dienā bija iespēja apskatīt grāfa Šuvalova oranžēriju-siltumnīcu un iepazīties ar nelielu daļu no 19.gadsimta vēsturisko augu kolekcijas (palmas, kaktusi, pelargonijas u.c.), kas laika gaitā tiks papildināta. Pirmā stāva izstāžu zālēs bija skatāma izstāde par oranžērijām un parteriem Eiropas dārzos.

Baltajā zālē uzstājās deju grupa “Otrās impērijas draugi” no Francijas un rādīja 19. gs. beigu deju paraugdemonstrējumus.

Ikvienu dārza apmeklētāju uz skatuves centrālajā alejā priecēja Lielsalacas ev.lut.baznīcas koris „Dvēseles dziesma”, Bauskas pils seno deju grupa „Galms”, Bauskas (BVĢ TDK „Odziņa”, TDA „Jandāls”, jauktais koris „Četri vēji” un „Iecava”) un Rundāles (sieviešu deju kolektīvi „Magnolijas” un „Ir varianti”) novada pašdarbības kolektīvi.

Visas dienas garumā amatnieki no Latgales rādja keramikas veidošanas, skalu un klūgu pīšanas kā arī metāla kalšanas paraugdemonstrējumus.  Jaunākie apmeklētāji ar vecākiem dārzā vizinājās ar elektromobili, Piknika laukumā – vēroja duelēšanās paraugdemonstrējumus, bet Rotaļu bosketā IU „Eleana” rādīja vēsturisko rekonstrukciju „Galantas izklaides dārzā 18. gs. gaisotnē” un piedāvāja iespēju ieģērbties vēsturiskos tērpos. Dārza centrālajā pergolā (starp Dārznieka māju un Zaļo teātri) interesents varēja iepazīties ar Rundāles fotoentuziastu darbiem, apskatot fotoizstādi, bet pils pirmā stāva vestibilā – Bauskas mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi. Pils dīķī, izbraucienā ar stilizētu laivu, varēja uzzināt dažādus nostāstus un leģendas par pili.

Tirdziņā bija iespēja iegādāties īrisu stādus, mēslojumu augsnei un augu kopšanas līdzekļus, grāmatas, lina, kokamatniecības u.c. izstrādājumus. Blankenfeldes muiža piedāvāja dabīgās sulas, SIA „Kronis” iepazīstināja ar Rundāles līnijas produkciju,  arī Mājas saldējums no Skrīveriem un Saldus gotiņa piedāvāja savu produkciju. Par sāļajām uzkodām rūpējās z/s „Strīķeri” piedāvājot grillētu gaļu un dārzeņus, pankūkas cepa un ievārījumu degustāciju piedāvāja Zelta Zaptes, bet izslāpušie slāpes varēja remdēt ar Iļģuciema kvasu un saldējuma kokteiļiem. Viesi no Lietuvas rādīja savas prasmes viņu tradicionālās kūkas šakotis cepšanā.

09.04.2020