Izveidots 2017. gada Adventes kalendārs

Jau ceturto gadu Rundāles pils muzejs piedāvā īpašu Adventes kalendāru, ļaujot tuvplānā iepazīt dažādas muzeja kolekcijas. Tuvplāna apskate nav iespējama ikdienišķa muzeja apmeklējuma laikā, jo ne visi priekšmeti ir brīvi pieejami, lai ieraudzītu sīkākās nianses. Adventes kalendārs pievērš īpašu uzmanību sīkajiem priekšmetiem, smalkai, sarežģītai apdarei un gleznojumiem, kurus grūti saskatīt ar neapbruņotu aci.

Rundāles pils muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 40 vēdekļu, kas atrasti nelielos antikvariātos Francijas mazpilsētās vai iegūti lielāko Parīzes un Štutgartes izsoļu namu izsolēs. Kolekcijas hronoloģiskās robežas aptver laiku no 17. gs. beigām līdz 20. gs. sākumam, atspoguļojot baroku, klasicismu, ampīru, jūgendstilu un citus mākslas stilus, izceļot katra laikposma stilistiskās īpatnības un tehnoloģiskās atšķirības.

Vēdekļa pamatfunkcija vienmēr bijusi – atvēsināt ar viegli radītu vēja plūsmu. Tomēr ar laiku vēdeklis ir kļuvis par unikālu vēstures avotu un mākslas priekšmetu, kas atspoguļo vēsturiskus vai mitoloģiskus sižetus, portretus, ikdienas dzīvi, modi un daudz ko citu. Laika gaitā vēdekļu izgatavošanai izmantoti dažādi dārgi, augstvērtīgi materiāli – ziloņkauls, perlamutrs, bruņurupuča čaula… Materiāli tika griezti, apsudraboti, apzeltīti. Smalku zīdu apgleznojuši izcili mākslinieki.

Vēdeklis joprojām atvēsina, taču vienlaikus uzrunā ar attēloto sižetu un kalpo īpašniecei kā prestiža zīme.

Adventes kalendārs aplūkojams šeit https://rundale.net/advente-2017/

Vēdeklis “Atpūta laukos”. Ap 1670. gadu. Ziloņkauls, guaša, zeltījums. Garums 20,8 cm