“Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta”

GRĀFA TEODORA MĒDEMA DĀVINĀJUMS

2013. gadā grāfs Teodors Mēdems Rundāles pils muzejam uzdāvināja dzimtas relikvijas, kuras viņa vectēvs grāfs Teodors Mēdems Pirmā pasaules kara beigās aizveda no saviem īpašumiem Stukmaņos un Vecaucē uz Vāciju un tālāk uz Franciju. Dāvinājuma centrā ir Kurzemes hercogienes Dorotejas porcelāna kosmētikas servīze – 22 priekšmeti, kas darināti Karaliskajā porcelāna manufaktūrā Berlīnē ap 1784. gadu. Augsta mākslinieciskā un kultūrvēsturiskā vērtība ir hercogienes Dorotejas, viņas māsas Elīzas fon der Rekes un brāļa Žanno Mēdema portretiem un gravīrām, citu dzimtas locekļu portretiem, zīmējumiem, gravīrām un sadzīves priekšmetiem no Stukmaņu muižas.

Dorotejas servize
Kurzemes hercogienes Dorotejas kosmētikas servīze. Vācija, Berlīne, KPM. Ap 1784
Oto Georgs fon Boks
Bukas muižas īpašnieks Oto Georgs fon Boks. Nezināms mākslinieks (Aleksandrs Roslins?). 18. gs. 70. gadi
Žanno Mēdems
Elejas muižas īpašnieks grāfs Žanno Mēdems. Jozefa Darbesa pastelis. 1795
Lēvenšterni
Stukmaņu muižas īpašnieks Karls Oto fon Lēvenšterns ar sievu Annu Gotlību Mariju, dzim. fon Baijeru, un viņu bērniem. Karla Zenfa zīmējumi. 1794

Dāvinājums eksponēts kopā ar Kurzemes hercogienes Dorotejas portretiem un dažiem memoriāliem priekšmetiem no Rundāles pils muzeja kolekcijas, to papildina arī ārzemju kolekcijās glabāto hercogienes Dorotejas portretu fotokopijas. Grāmatas no Elejas pils bibliotēkas, kas piederējusi grāfam Žanno Mēdemam, muzejam dāvinājusi baroniete Gerharda fon Hoiningena–Hīne, dzimusi grāfiene Mēdema.

 

28.05.2018

Footer menu LV