Berlīne. Karaliskā porcelāna manufaktūra

Brokastu servīze vienai personai jeb "Solitaire". Vācija, Berlīne, KPM. Ap 1765 - 1770
Brokastu servīze vienai personai jeb “Solitaire”. Vācija, Berlīne, KPM. Ap 1765 – 1770

1751. gadā Berlīnē tirgotājs Vilhelms Kaspars Vegeli izveidoja Prūsijā pirmo porcelāna ražotni. No 1761. gada manufaktūru finansēja uzņēmējs Johans Ernsts Gockovskis, bet 1763. gadā to nopirka karalis Frīdrihs II. Manufaktūru pārdēvēja par Königliche Porzellan Manufaktur Berlin, saīsināti KPM, kā to sauc joprojām. Saglabāta arī sākotnējā zīme – zils zemglazūras karaļa scepteris no Prūsijas-Brandenburgas ģerboņa.

Jau pirmsākumos manufaktūra izcēlās ar veikli modelētām figūriņām, ko nodrošināja tēlnieks Frīdrihs Eliass Meijers no Meisenes. Savukārt Karls Vilhelms Bēme izkopa izsmalcinātu un veiklu ziedu gleznošanas manieri, kas KPM izstrādājumus darīja viegli uzpazīstamus. Manufaktūras attīstību sekmēja karalis Frīdrihs II, pasūtinot galda servīzes savām rezidencēm – katru 36 personām, ar aptuveni 500 dažādiem piederumiem – un diplomātiskās dāvanas.

Tase ar vāciņu un apakštase. Vācija, Berlīne. 18. gs. 2. puse
Tase ar vāciņu un apakštase. Vācija, Berlīne, KPM. 18. gs. 2. puse

Ap 1790. gadu pēc Kurzemes hercoga Pētera pasūtījuma modeļmeistars Johans Karls Frīdrihs Rīze izveidoja t. s. Kurzemes servīzi, kas kļuva par klasicisma stila spilgtāko paraugu Berlīnes porcelāna mākslinieciskajā attīstībā. Šo iecienītāko no KPM seno paraugu kopijām ražo līdz pat mūsu dienām, un tajā ietilpst 500 dažādu priekšmetu veidu. Daļa no tiem apskatāma Rundāles pils ekspozīcijā – hercoga ēdamzālē.

1872. gadā tika pabeigta jaunas, tehnoloģiski modernas fabrikas izbūve Berlīnes Tīrgartenā.

 

24.10.2017