Hercogienes apartamenti aizņem daļu no rietumu spārna telpām. Tikai divās no tām bijusi dekoratīva sienu un griestu apdare. Pārējām telpām greznību piešķir zīda auduma tapetes, kā arī atbilstoši iekārtas un sadzīves priekšmeti. Vairākās telpās, kas 18. gadsimtā kalpoja hercogienes privātajām vajadzībām un kurās, domājams, uzturējās arī galma dāmas, iekārtotas tematiskas izstādes.
Hercogienes buduārā tēlnieks J. M. Grafs izveidojis oriģinālu dīvāna nišu milzīgas gliemežnīcas izskatā, kā arī pilī vienīgo stuka krāsni, jo smagnēja podiņu krāsns neiekļautos kopējā kompozīcijā. Te apskatāma saliekama sēdmēbele, t. s. duchesse brisée (fr. salauztā hercogiene), un krēsli ar lieliski saglabājušos izšuvumu krustdūrienā no 18. gadsimta sākuma. Telpu grezno brošēta zīda auduma tapetes ar mežģīņu rakstu un puķu pušķiem. Uz hercogienes dievbijību norāda gleznas ar reliģisku sižetu.
Hercogienes guļamistabā greznākais priekšmets ir gulta, kas darināta pēc Bavārijas galma mākslinieka Fransuā de Kivijē meta. Tai blakus novietots franču rokoko naktsskapītis ar tolaik svarīgu dāmu higiēnas priekšmetu – ovālu naktspodu, t. s. burdalū. Abpus gultai sienas tapešu apvilkumā paslēptas durvis uz tualetes kabinetu un kalpotāju gaiteni.
Hercogienes salons ir telpa, kurā hercogiene Benigna Gotlība pieņēma viesus. To rotā holandiešu un vācu baroka meistaru gleznas un interesanta smaržu vāžu kolekcija. Rokoko sēdmēbeļu komplekta autors ir franču meistars Leonārs Bovo.
Hercogienes tualetes kabinets ir viena no mazākajām un greznākajām telpām pilī. Tas rekonstruēts, izmantojot griestu veidojuma fotogrāfijas un saglabājušos sienu paneļu fragmentus. Tualetes kabineta iekārtojums – naktsskapītis, porcelāna naktspods, poda krēsls un bidē ar apgleznotu fajansa apmazgāšanās trauku – ilustrē 18. gadsimta higiēnas prasības un iespējas.
Uz hercogienes rakstāmkabineta funkciju norāda dienvidvācu rokoko rakstāmskapis un vitrīna ar atvāžamu rakstāmplati. Telpā eksponētas vācu smaržu vāzes jeb popūriji. Grezna rokdarbu kastīte atgādina par hercogienes Benignas Gotlības aizraušanos ar izšuvumiem.
Hercogienes apartamentu priekštelpā fotoportreti un dzimtas zaru ģenealoģijas tabulas ļauj labāk iepazīt Bīronu dzimtu. Telpā eksponēts arī Kurzemes prinča Ernsta Johana Bīrona portrets, ko gleznojusi viņa sieva princese Elīzabete Bīrona.
Hercogienes garderobē iespējams apskatīt visu zināmo hercogienes Benignas Gotlības portretu fotoreprodukcijas. Vitrīnā izstādīti priekšmeti, kas saistīti ar hercogienes dzīvi. Aiz stiklotām durvīm redzamas triju krāšņu aizmugures kurtuves – paraugs pilī izmantotajam kurināšanas principam.
05.05.2021