LSO koncertciklu Rundālē turpinās ar Baha un Stravinska mūziku

25. februārī Rundāles pils Baltajā zālē muzicēs Liepājas Simfoniskais orķestris, turpinot ciklu “Liepājas skaņas Rundāles pilī”. Diriģenta Luca Kēlera vadībā mūziķi atskaņos Baha un Stravinska mūziku. Baha Koncertu divām vijolēm izpildīs orķestra virtuozākās vijolnieces – Ilze Zariņa un Līga Baltābola.

Diriģents Lucs Kēlers
Diriģents Lucs Kēlers

Koncerta programmā iekļauta gan Johana Sebastiana Baha Trešā orķestra svīta, Koncerts divām vijolēm un Trešais Brandenburgas koncerts, gan arī Igora Stravinska svīta no baleta “Pulčinella”.

Koncerts divām vijolēm, iespējams, ir viens no Johana Sebastiana Baha slavenākajiem skaņdarbiem. To uzskata par vienu no  labākajiem vēlīnā baroka perioda mūzikas paraugiem. Opuss radīts laika posmā no 1717. līdz 1723. gadam, kad Bahs bija galma kapelmeistars Kētenē, Vācijā. Koncertam raksturīga izsmalcināta, ļoti izteiksmīga vijoļu saspēle, kas vijas cauri visam skaņdarbam.

Baha Trešais Brandenburgas koncerts ir viens no sešiem Brandenburgas koncertiem, kurus dažādu laiku muzikologi ir atzinuši par nepārspētām baroka pērlēm. Savstarpēji nesaistīti, tie tapuši aptuveni desmit gadu laikā. Komponistam dzīvam esot, šie koncerti nekad netika atskaņoti. 1721. gadā Bahs visu sešu koncertu manuskriptus kopā ar veltījuma vēstuli uzdāvināja Brandenburgas markgrāfam Kristianam Ludvigam. Vēlāk par grašiem tie pārdoti kādā izsolē un galu galā nonāca Prūsijas karaliskajā bibliotēkā, kur glabājās pilnīgā aizmirstībā līdz 1849. gadam, kad tika atklāti no jauna. Tieši tad tie ieguva visiem zināmo Brandenburgas koncertu nosaukumu.

Koncerta noslēgumā klausītāji varēs baudīt pagājušā gadsimta mūziku – Igora Stravinska svītu no baleta “Pulčinella”. Pēc leģendārā krievu baletmeistara Sergeja Djagiļeva pasūtījuma 1919. gadā sacerētā baleta (starp citu, ar dziedāšanu) mūzikas pamatā ir vairāki 18. gadsimta itāļu komponista Džovanni Batistas Pergolēzi skaņdarbi. Igora Stravinska baleta “Pulčinella” pirmizrāde ar Leonīda Masina horeogrāfiju, Pablo Pikaso scenogrāfiju un Ernestu Ansermē pie diriģenta pults notika 1920. gadā Parīzē.

Koncerta sākums – plkst. 17:00.

Biļetes uz LSO rīkotajiem koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv un stundu pirms koncerta tā norises vietā, savukārt plašāka informācija atrodama www.liepajassimfoniskais.lv