Rudens pēdējā roze

2012. gads Rundāles pils rožu dārzā atnesa vēl nebijušu krāšņumu. Labi pārziemojušās rozes ziedēja ar pilnu spēku, krūmi bija kļuvuši lielāki, vīteņrozes svērās pāri metāla statīviem. Daudzas rozes arī tagad vēl gribētu ziedēt, tās pilnas ar pumpuriem, bet pirmās salnas jau skārušas ziedus un nākas vērot to skumjo bojāeju, tāpēc uzsākta rožu stādu atlapošana un ieziemošana.  Ne tikai muzeja parka nodaļa, bet visi muzeja darbinieki un brīvprātīgie piedalās šajā milzu pasākumā – atlapot, apgriezt, aprakt ar melnzemi, noliekt un apsegt apmēram 10 tūkstošus stādu (garie rožu dzīvžogi ārpus kanāla netiek segti). Kad zeme būs sasalusi, tiks uzbērtas 40 t kūdras, uzliktas skujas, ko laipni atvēlējusi akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”, pārsegts ar segām. Pagaidām tiek ieziemoti ornamentālie parteri ap strūklaku – izraktas vasaras puķes un apsegti pret aukstumu kaprīzie bukšu laukumi.

Nākošgad kopējo ainu papildinās jaunas rožu šķirnes, kuru stādi patlaban jau pienāk no dažādām Eiropas vietām – 2450 šķirnēm, kas  jau pārstāvētas muzejā nāks klāt jaunas, franču, vācu un angļu selekcionāru retas, pēdējos gados veidotas rozes.

Rudens pēdējā roze

Vēl gribētu ziedēt…

Skumji raudzīties uz zudušo skaistumu – rozes pirms nogriešanas

Katru gadu tiek iegādātas jaunas rožu šķirnes. Dārzniece Daiga ar franču firmas „Roseraie Orard” atsūtītajiem stādiem.

4000 džutas maisu tiek sašūts, lai izveidotu pārklājamo materiālu stādījumu pārsegšanai. Bukšu krūmiņu veidoto ornamentu ieziemošana jau sākusies. Lai pārklājs nespiestu uz krūmiņiem, no koka stabiņiem tiek izveidots karkass.

Sugu rozes pilda savu pienākumu – ražot augļus pēctecībai.

Kamēr rozes vēl nevar segt, notiek ornamentālo parteru ieziemošana pie stūklakas

Teksts un foto I.Lancmanis, 2012. g. 1. novembris