Izstādes

Rundāles pils muzeja izstādes atspoguļo tēmas, kas saistās ar pils vēsturi, Kurzemes hercogu Bīronu dzimtu, Latvijas mākslas vēstures senāko posmu, mākslas amatniecību un dārzu mākslu, kā arī sadzīves un svētku norisēm dažādos vēstures periodos. Daļa izstāžu iekļautas pils apskates maršrutos vai apskatāmas kā bezmaksas papildinājums.

Atzīmējot pils pamatakmens likšanas 285. gadadienu 2021. gada 24. maijā, tika atklāta izstāde “Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi”, kurā apskatāmi pils cēlēja Kurzemes hercoga Ernsta Johana mazmazmeitas Fanijas Bīronas (1815–1888) radītie mākslas darbi. 

Izstāde iekārtota kā 19. gadsimta salons ar Fanijas Bīronas akvareļiem un zīmējumiem, ar attiecīgā laika mēbelēm un interjera priekšmetiem no Rundāles pils muzeja krājuma. To papildina viņas skiču albumi no Kurzemes prinča Ernsta Johana Bīrona kolekcijas, kā arī Fanijas Bīronas portretu, ceļojumu pasu un citu dokumentu kopijas no Vācijas muzejiem un arhīviem.
Izstāde apskatāma līdz 2022. gada 30. aprīlim iegādājoties muzeja ieejas biļeti.
Plašāka informācija par izstādi šeit!

“Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi”

 

Hercogienes apartamentos apskatāmas četras tematiskas izstādes:
“18. gadsimta mode”,
“Fon Bēru dzimta Kurzemē”,
“Kurzemnieki 18. gadsimta portretos”,
“Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta”.

“18. gadsimta mode”

Blakus hercogienes guļamistabai apskatāmi 18. gadsimta modes paraugi: restaurēti tērpi, apavi, senas mežģīnes, audumi un dāmu skaistumkopšanas piederumi – smaržu flakoni, vēdekļi, neseseri ar šķērītēm, pincetēm, nazīšiem, adatām un citiem smalkiem nieciņiem, kārbiņas šņaucamtabakai un krāšļiem.

Fon Beru telpa
“Fon Bēru dzimta Kurzemē”

Izstādes “Fon Bēru dzimta Kurzemē” pamatā ir barona Ulriha fon Bēra (1923-2011) un viņa sievas Dorotejas dāvinājums – 22 dzimtas portreti un citas relikvijas (ceļojumu saules pulkstenis, kristāla pokāls ar dzimtas ģerboni, Ēdoles pils atslēga). Portreti tapuši no 18. gadsimta 60. gadiem līdz 1891. gadam, kad Popes muižas īpašnieku Karlu Ulrihu fon Bēru gleznojis Janis Rozentāls. Sešu portretu autors ir Jelgavas mākslinieks Jūliuss Dērings.

“Kurzemnieki 18. gadsimta portretos”
“Kurzemnieki 18. gadsimta portretos”

Izstāde “Kurzemnieki 18. gadsimta portretos” iepazīstina ar Kurzemes hercogistes amatpersonām, galminiekiem un inteliģences pārstāvjiem, kas grupējās ap hercoga Pētera nodibināto Academia Petrina Jelgavā.

„Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta”

Izstādē „Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta” apskatāmas Mēdemu dzimtas relikvijas, kas Rundāles pils muzejā nonāca 2013. gadā kā grāfa Teodora Mēdema dāvinājums. Tā centrā ir Kurzemes hercogienes Dorotejas kosmētikas servīze, kas darināta Karaliskajā porcelāna manufaktūrā Berlīnē ap 1784. gadu. Lasīt tālāk…

Izstādes pils cokolstāvā un pirmajā stāvā raksturo muzeja kolekciju daudzveidību:
„Akmens un metāla kalumi Latvijā”,
Pompa funebris
,
“Rundāles pils būvvēsture”
,
„Zaļie stikli”
.

“Rundāles pils būvvēsture”

Izstāde “Rundāles pils būvvēsture” iepazīstina ar pils vēsturi, izmantojot atradumus pils apkārtnē un telpās, arhīvu dokumentus un vēsturisko fotodokumentāciju.

“Pompa funebris”
“Akmens un metāla kalumi Latvijā”

Izstāde “Pompa funebris” (“Apbedījumu māksla”) rāda daļu no Rundāles pils muzeja kolekcijas, kas saistīta ar apbedīšanas tēmu: sarkofāgus un dekoratīvās zārku plāksnes no dažādām Latvijas baznīcām un Lielajiem kapiem Rīgā. Izstāde pieejama par atsevišķu samaksu.  Izstādē “Akmens un metāla kalumi Latvijā” redzami fasāžu akmens kalumi un dažādi metāla izstrādājumi no Latvijas muižām, kā arī kapu pieminekļi un plāksnes.

Metala kalumi 2
“Akmens un metāla kalumi Latvijā”

Izstāde “Durvju un logu apkalumi Latvijā 18. un 19. gadsimtā” papildina izstādi „Akmens un metāla kalumi Latvijā”. Kolekcijas priekšmeti savākti daudzu gadu garumā muzeja rīkotajās Latvijas arhitektūras izpētes ekspedīcijās. Lasīt tālāk…

“Zaļie stikli”

Izstāde “Zaļie stikli” iekārtota blakus pils vēsturiskajai virtuvei, lai eksponētu Karinas fon Borbeli (Vācija) dāvinājumu – sadzīvē lietojamus stikla izstrādājumus no zaļa stikla.

Rundāles pils 1. stāva izstāžu zālēs apskatāmas izstādes par vēsturisko dārzu tēmām.

“Puķes baroka dārzā”

puku izstades plakatsparteru plakats

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Puķes baroka dārzā” ir kultūrvēsturiska izstāde par dārzu veidošanas vēsturi ar Eiropā iecienītu puķu attēlojumiem. Tā turpina tēmu par augiem baroka dārzos, izmantojot vēsturiskos aprakstus, attēlus un Eiropas dārzu pieredzi.  Lasīt tālāk…

Izstāžu arhīvs

31.08.2021